Dwie tony kokainy w porcie w Genui. Największy udaremniony przemyt we Włoszech od 25 lat

Świat

Wartość przejętych przez włoską policję narkotyków, ukrytych w kontenerowcu, szacowana jest na około 575 mln dol. Kokaina docelowo miała trafić do Barcelony, a stamtąd na rynek europejski. Transport pochodził z Kolumbii. To największy udaremniony przemyt narkotyków we Włoszech od 25 lat. Włoska policja akcję nazwała "Genueński śnieg".

Narkotyki przejęto 23 stycznia, ale nie podano tego do wiadomości publicznej. Policjanci poinformowali o tym dopiero w czwartek.

 

Akcja "Genuański śnieg" była prowadzona przy współpracy z funkcjonariuszami z Wielkiej Brytanii, Kolumbii i Hiszpanii.

 

Kokaina o wartości rynkowej około 575 milionów dolarów ukryta była na statku towarowym, który przybył z kolumbijskiego portu Turbo i miał płynąć do Barcelony.

 

Zgodnie z oświadczeniem włoskiej policji, narkotyki należały do kilku organizacji przestępczych powiązanych z Clan del Golfo (Klan Zatoki), znanym kolumbijskim kartelem narkotykowym.

 

W Barcelonie w ramach tej samej akcji został zatrzymany 59-letni Hiszpan, który miał odebrać ładunek. Z hiszpańskiego miasta narkotyki miały być dystrybuowane na rynek europejski.

 

Klan Zatoki produkuje około 70 proc. kokainy przeznaczonej na światowy rynek. Kartel narkotykowy znany jest ze stosowania przemocy i zastraszania w celu kontrolowania szlaków handlu narkotykami, a także laboratoriów przetwarzających kokainy.

 

Kolumbia jest światowym potentatem w uprawie liści koki oraz największym producentem kokainy, według danych ONZ. Z kolei największymi rynkami zbytu tych narkotyków są: Albania, Szkocja i Stany Zjednoczone.

 

Inne udaremnione przemyty

 

Włoskie porty w Genui i Livorno stały się nowymi punktami na trasie międzynarodowego przemytu narkotyków, zastępując dotychczas znany port w Gioia Tauro (Kalabria) kontrolowany przez mafię Ndrangheta.

 

30 stycznia włoska policja przejęła prawie 650 kilogramów kokainy w porcie w Livorno. Kokainę o wartości 130 milionów euro (148,7 miliona dolarów) znaleziono w 23 woreczkach schowanych w pojemnikach na kawę na portugalskim statku, który pochodzi z Hondurasu i kierował się do Madrytu.

 

W listopadzie w porcie Genui policja z Włoch udaremniła transport 270 kg heroiny z Iranu. Aresztowała wówczas dwóch domniemanych przemytników przy współpracy z policją z Belgii, Francji, Holandii i Szwajcarii.

ked/paw/ AFP, punchng.com
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie