"Muminki" wracają. Kultową bajkę nakręcili Finowie z Brytyjczykami. Za 20 mln euro

Kultura
"Muminki" wracają. Kultową bajkę nakręcili Finowie z Brytyjczykami. Za 20 mln euro
YouTube/Sky One

Już wiosną do telewizji powrócą "Muminki". Na produkcję nowej serii kultowej bajki "Dolina Muminków" Finowie i Brytyjczycy wydali 20 mln euro. Będzie to najdroższa bajka w historii fińskiej telewizji.

Brytyjsko-fińska koprodukcja ma mieć premierę już w kwietniu (dokładnej daty nie podano) w telewizji Yle (Finlandia) oraz Sky Kids i Sky One (Wielka Brytania). W angielskiej wersji, głosów Muminkom użyczą Kate Winslet ("Titanic"), Jennifer Saunders ("Shrek 2"), Matt Lucas ("Alicja po drugiej stronie lustra") i Rosamund Pike.


Producentką wykonawczą i dyrektorką kreatywną serii jest Marika Makaroff, producentem John Woolley. W prace zaangażowała się także Sophia Jansson, siostrzenica Tove Jansson, fińskiej pisarki i twórczyni oryginalnych "Muminków". Za reżyserię odpowiada Steve Box, związany z brytyjskim studiem Aardman Animations. Otrzymał Oscara za film "Wallace i Gromit: Klątwa królika". 

 

- Muminek jest typowym bohaterem opowieści o dojrzewaniu: próbuje poradzić sobie z zagadką dorastania - powiedział w jednym z wywiadów Steve Box. Przekonuje, że po raz pierwszy "Muminki" zostaną zaprezentowane na ekranie w taki sposób, jak stworzyli je autorzy Tove i Lars Jansson. 

 

Twórcy nie będą uciekali od trudnych tematów


W nowych "Muminkach" twórcy nie będą uciekali od trudnych tematów. - Zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy. Pokazujemy trudności w związkach, uniwersalne pytania i dylematy dotyczące miłości, samotności, tolerancji. To są aktualne problemy i sądzę, że dlatego "Muminki" są nadal tak popularne, zwłaszcza w obecnych czasach - mówi Marika Makaroff.


Producenci nie podają na razie, ile odcinków będzie liczył pierwszy sezon serialu. Nie wiadomo też, czy i kiedy bajka trafi na inne rynki.

 


Muminki, bohaterowie książek Tove Jansson i komiksów jej brata Larsa, zamieszkują krainę w Finlandii. Pierwsza powieść o Muminkach powstała w 1945 roku. Losy uroczych stworzeń doczekały się adaptacji filmowych, teatralnych, radiowych i komiksowych.

grz/luq/ wirtualnemedia.pl, express.co.uk
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie