Prokurator generalny Wenezueli wnioskuje o otwarcie postępowania przeciw Guaido

Świat

Wenezuelski prokurator generalny zwrócił się do Sądu Najwyższego o otwarcie wstępnego postępowania przeciwko liderowi opozycji Juanowi Guaido oraz objęcie go zakazem opuszczania kraju i zamrożenie jego rachunków. Prokurator nie podał, z jakich artykułów ma być wszczęte postępowanie.

 

Prokurator generalny Tarek Saab, określany przez AFP jako bliski prezydentowi Nicolasowi Maduro, poinformował o tym na konferencji prasowej we wtorek.

 

Ze względu na sprawowaną funkcję Guaido, przewodniczący wenezuelskiego parlamentu, który w zeszłym tygodniu ogłosił się tymczasowym prezydentem kraju, ma immunitet, który może być uchylony jedynie decyzją Sądu Najwyższego.

 

Prokurator nie sprecyzował, z jakich artykułów ma być wszczęte postępowanie przeciwko Guaido. Wskazał natomiast, że dochodzenie ma związek z niepokojami, wywołanymi jego ubiegłotygodniową decyzją o ogłoszeniu się tymczasowym prezydentem.

 

"Musimy wywrzeć presję, aby dyktator odszedł"

 

Juan Guaido, przewodniczący wenezuelskiego parlamentu i lider opozycji, który w zeszłym tygodniu ogłosił się tymczasowym prezydentem kraju, wezwał w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla CNN do pokojowego transferu władzy w Wenezueli i przeprowadzenia wyborów.

 

"Jesteśmy przekonani, że uda się nam osiągnąć pokojowy transfer - transfer i ostatecznie wolne wybory" - powiedział Guaido w wywiadzie.

 

"Musimy wywrzeć wielką presję, aby dyktator (Nicolas Maduro) odszedł, zainstalować rząd tymczasowy i przeprowadzić wolne wybory" - podkreślił popierany przez USA i inne zachodnie kraje Guaido, który w Wenezueli stanął na czele ruchu przeciwnego rządom socjalistycznego prezydenta Maduro.

 

Słowa te padły po nałożeniu przez USA sankcji na państwową wenezuelską firmę naftową PDVSA, która jest największym przedsiębiorstwem w Wenezueli i jej największym źródłem dochodu. Według agencji AP administracja USA zapowiada zablokowanie aktywów PDVSA wartych 7 mld dolarów.

 

Amnestia dla Maduro

 

Guaido według sieci CNN zapowiedział również, że ogłosi amnestię dla wojskowych i obejmie nią także prezydenta Maduro.

 

Powiedział również, że rozmawiał kilka razy z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem, a zapytany o ewentualne rozwiązanie militarne, odparł - według CNN - że w grę wchodzą wszystkie możliwości.

 

23 stycznia Guaido, przewodniczący kontrolowanego przez opozycję parlamentu, ogłosił się tymczasowym prezydentem Wenezueli, uznając rządy Maduro za nielegalne.

 

Wenezuelska opozycja w niedzielę rozpoczęła kampanię w wojsku i policji, rozdając ulotki z tekstem ustawy o amnestii dla żołnierzy i oficerów, którą uchwalił opozycyjny parlament. Guaido zwrócił się tego dnia do "wojskowej braci", aby stanęła po jego stronie, i obiecał członkom sił zbrojnych "wszelkie konstytucyjne gwarancje", jeśli to uczynią.

 

Przejęcie władzy uznane przez część krajów

 

Przejęcie władzy przez Guaido uznały USA, Kanada, Australia, Izrael, większość państw Ameryki Łacińskiej (z wyjątkiem m.in. Meksyku, Boliwii, Kuby i Nikaragui), Izrael, a spośród państw europejskich - Albania, Kosowo i Gruzja.

 

Unia Europejska na razie wstrzymała się z taką deklaracją, a kilka państw członkowskich - Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Hiszpania, Portugalia i Holandia - wystosowało w sobotę ultimatum, zapowiadając, że jeśli Maduro nie rozpisze nowych, uczciwych wyborów w ciągu ośmiu dni, uznają Guaido. We wtorek poinformowano, że amerykański Departament Stanu przekazał Guaido kontrolę nad aktywami Wenezueli znajdującymi się na rachunkach w amerykańskich bankach.

 

WIDEO: Wenezuela zamyka ambasady w USA, ale Trump zapowiedział, że nie wycofa swoich dyplomatów

pgo/mta/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie