Rząd Wielkiej Brytanii zamierza podjąć próbę renegocjacji umowy wyjścia z UE

Świat

Rzecznik brytyjskiej premier Theresy May poinformował, że szefowa rządu zapowiedziała w trakcie wtorkowego posiedzenia rządu podjęcie próby renegocjacji umowy wyjścia z UE i uzyskanie wiążących prawnie zmian w kontrowersyjnym mechanizmie awaryjnym dla Irlandii Północnej.

Brytyjska premier Theresa May przyznała we wtorek, że "akceptuje fakt, iż Izba Gmin nie chce umowy (wyjścia z UE) w obecnej formie" i wezwała posłów do "wysłania dobitnego sygnału", czego chcą, podczas wieczornej serii głosowań ws. brexitu.

 

Szefowa rządu rozpoczęła tym samym pięciogodzinną debatę na temat zarysu planu "B" po odrzuceniu przez deputowanych dwa tygodnie temu proponowanego przez nią porozumienia rekordową różnicą 230 głosów.

Blok głosowań, w którym posłowie zadecydują o siedmiu poprawkach wytyczających różny kurs dalszego procedowania w sprawie opuszczenia Wspólnoty, rozpocznie się o godz. 19 czasu lokalnego (20 czasu polskiego).

 

Dotychczas May deklarowała chęć uzyskania "dodatkowych wyjaśnień" lub "zapewnień" ze strony państw członkowskich Unii Europejskiej dotyczących tymczasowego charakteru mechanizmu.

 

Po wyraźnej porażce w pierwszym głosowaniu nad projektem umowy wyjścia oraz konsultacji z przedstawicielami wszystkich partii parlamentarnych szefowa rządu zdecydowała jednak o podjęciu próby ponownego otwarcia całości proponowanego porozumienia.

Przedstawiciele UE wielokrotnie wykluczali możliwość wprowadzania znaczących zmian w dokumencie. Jeszcze w poniedziałek zastępczyni głównego negocjatora Wspólnoty ds. brexitu Sabine Weyand jasno powiedziała, że te negocjacje "zostały zakończone".

 

Seria poprawek do neutralnej uchwały

 

Rzecznik May relacjonował, że w trakcie wtorkowego posiedzenia rządu premier zapowiedziała także, że jeszcze tego samego dnia rozpocznie konsultacje w tej sprawie z unijnymi liderami.

 

We wtorek wieczorem Izba Gmin będzie głosowała nad serią poprawek do neutralnej uchwały Izby Gmin, wyrażającej wolę parlamentu dotyczącą dalszego przebiegu negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. To konsekwencja przegranego głosowania nad projektem umowy opuszczenia Wspólnoty, który przedstawiła parlamentarzystom May.

 

W razie braku większości dla umowy proponowanej przez May lub alternatywnego rozwiązania, na mocy procedury wyjścia opisanej w art. 50 traktatu o UE Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę bez umowy o północy z 29 na 30 marca. 

 

WIDEO: Morawiecki dla brytyjskiej telewizji: May może na nas liczyć ws. Brexitu

ked/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie