Grupa ds. Brexitu w PE: europarlament nie zaakceptuje umowy bez backstopu

Świat
Grupa ds. Brexitu w PE: europarlament nie zaakceptuje umowy bez backstopu
Polsat News

Grupa sterująca ds. Brexitu w PE oświadczyła w czwartek, że europarlament nie zaakceptuje umowy dotyczącej brexitu bez tzw. backstopu, czyli zabezpieczenia, które ma pozwolić na uniknięcie powstania "twardej" granicy między Irlandią a Irlandią Północną. Kanclerz Austrii oświadczył przy tym, że Unia Europejska jest gotowa przesunąć datę opuszczenia Wspólnoty przez Wielką Brytanię.

Na czele grupy stoi lider liberałów w PE, Guy Verhofstadt. Prowadzi ona rozmowy dotyczące wyjścia Wielkiej Brytanii z UE w imieniu Parlamentu Europejskiego.

 

W wydanym w czwartek oświadczeniu grupa poinformowała, że porozumienie "rozwodowe" zawarte w ubiegłym roku z Londynem jest sprawiedliwe i nie można go renegocjować. "Zwłaszcza jeśli chodzi o backstop. (…) Bez takiego zabezpieczenia Parlament Europejski nie wyrazi zgody na porozumienie (w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE - red.)" - napisano.

 

Backstop to wzbudzające kontrowersję po obu stronach kanału La Manche rozwiązanie, które zakłada, że w razie braku innego porozumienia z UE Zjednoczone Królestwo byłoby zmuszone do pozostania w unii celnej i w elementach wspólnego rynku UE, a także sprawia, że mogłoby dojść do powstania tzw. granic regulacyjnych między Irlandią Północną a pozostałą częścią Zjednoczonego Królestwa.

 

"Unia Europejska jest gotowa na wszystko"

 

- W Wielkiej Brytanii istnieje świadomość, że Unia Europejska jest gotowa na wszystko, by uniknąć twardego brexitu. Jest również gotowa, jeśli to konieczne, do przesunięcia daty opuszczenia (UE przez Wielka Brytanię ) - powiedział szef austriackiego rządu podczas Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos. - Ale oczywiście Wielka Brytania również musi tego chcieć - zaznaczył Sebastian Kurz, kanclerz Austrii.

 

Kanclerz Austrii uważa, że ewentualne odroczenie nie powinno jednak trwać dłużej, niż do wyborów do Parlamentu Europejskiego, które są zaplanowane na trzecią dekadę maja 2019 roku.

 

Wielka Brytania, na mocy procedury wyjścia opisanej w art. 50 traktatu UE, powinna opuścić Unię Europejską o północy z 29 na 30 marca br.

prz/ked/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie