Trybunał Praw Człowieka odrzucił skargę rodziny Demianiuka, strażnika obozu zagłady w Sobiborze

Świat
Trybunał Praw Człowieka odrzucił skargę rodziny Demianiuka, strażnika obozu zagłady w Sobiborze
Wikimedia Commons

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu odrzucił skargę rodziny Iwana (Johna) Demianiuka, strażnika w obozie zagłady w Sobiborze o niesprawiedliwe potraktowanie przez niemiecki sąd. Tym samym sąd poparł niemiecką odmowę zwrotu kosztów prawnych.

W maju 2011 r. Demianiuk został skazany przez niemiecki sąd rejonowy za współudział w masowej zagłądzie Żydów (przypisano mu zabójstwo ok. 28 tys. osób) dokonanej podczas drugiej wojny światowej, gdy był strażnikiem w obozie zagłady w Sobiborze. Postępowanie zostało umorzone po jego śmierci w marcu 2012 r., gdy apelacja w sprawie pewnych kwestii prawnych wciąż była w toku.


Niemiecki sąd orzekł, aby nie zwracać niezbędnych wydatków, jakie poniósł Demianiuk. Oddalił też apelację do sądu wyższej instancji. Te decyzje zaskarżyła wdowa po Demianiuku i jej syn. Ich zdaniem poprzez odmowę, naruszone zostało prawo dostępu do sądu i zasadę domniemania niewinności.

 

"Nie doszło do naruszenia Konwencji Praw Człowieka"


W czwartkowym wyroku Europejski Trybunał Praw Człowieka jednogłośnie uznał, że nie doszło do naruszenia artykułu 6 ust. 1 (prawo dostępu do sądu) ani artykułu 6 ust. 2 (domniemanie niewinności) Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.


Sąd stwierdził, że orzeczenie przez sąd apelacyjny braku interesu prawnego bliskich Demianiuka nie wpłynęło na ich prawo do zbadania i ustalenia treści roszczeń, a zatem nie doszło do naruszenia artykułu 6 ust. 1. Tym samym sędziowie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka odrzucili skargę krewnych strażnika.


Sąd orzekł też, że chociaż niektóre sformułowania niemieckiego sądu można uznać za niefortunne, to jego decyzja była oparta na podejrzeniu oskarżonego i nie zawierała stwierdzenia winy, a w związku z tym nie doszło do naruszenia zasady domniemania niewinności.

 

"Iwan Groźny"

 

Budowę obozu zagłady „SS - Sonderkommando Sobibor” Niemcy rozpoczęli w marcu 1942 r. w ramach „Akcji Reinhard”, której celem była zagłada ludności żydowskiej. 

 

Liczba wszystkich ofiar obozu zagłady w Sobiborze nie jest znana. Szacuje się, że do października 1943 r. Niemcy wymordowali w nim co najmniej 250 tys. Żydów pochodzących z Polski, Holandii, Czechosłowacji, okupowanych terenów Związku Sowieckiego, Niemiec i Francji, a także około 1000 Polaków.

 

Iwan Demianiuk to ukraiński zbrodniarz wojenny, w czasie drugiej wojny światowej był członkiem utworzonej przez Niemców ukraińskiej policji. Służył w Armii Czerwonej. Później był strażnikiem w obozach koncentracyjnych, m.in.  w Sobiborze i Treblince, gdzie obsługiwał komory gazowe. Ze względu na okrucieństwo nazywany był "Iwanem Groźnym”. Po wojnie Demianiuk uciekł do USA. W 1958 roku otrzymał amerykańskie obywatelstwo, którego został pozbawiony w 1983 r. Zmarł 17 marca 2012 w domu opieki w niemieckiej Bawarii.

 

msl/dro/ PAP, humanrightseurope.org, polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze