Premier w Davos: Polska jest jednocześnie proeuropejska i proamerykańska

Biznes

- Silniejsze i równiejsze państwa członkowskie spowodują, że Unia Europejska będzie silniejsza. Należy stosować te same standardy dla wszystkich państw - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Morawiecki akcentował podczas panelu "The New Impetus for Europe", że Polska jest jednocześnie proeuropejska, proamerykańska i "dumna ze swoich osiągnięć".

W swoim wystąpieniu szef polskiego rządu zaznaczył, że sam patrzy na europejską tożsamość poprzez różnorodność, bo - jak ocenił - Europa jest zróżnicowana.

 

Szef polskiego rządu powiedział, że istotne jest obecnie "przywrócenie poczucia sprawczości obywatelom Unii Europejskiej", a ponowne przemyślenie przejrzystości procedur, procesu legislacyjnego byłoby - jego zdaniem - właśnie przywróceniem tego poczucia sprawczości i władzy obywatelom państw członkowskich.

 

"Głos ludu to nie jest populizm"

 

- Musimy zadać sobie także pytanie, czy Unia Europejska będzie silniejsza z silnymi państwami członkowskimi czy słabsza? Moja odpowiedź jest taka, że silniejsze i równiejsze państwa członkowskie spowodują, że UE będzie silniejsza - oświadczył Morawiecki.

 

W tym kontekście akcentował także rolę społeczeństw państw członkowskich. - Głos ludu to nie jest populizm - mówił premier.

 

Ocenił przy tym, że niektóre ruchy polityczne w Europie są "stygmatyzowane" przez określanie ich jako "populistyczne".

 

- To sygnał, co dzieje się wokół nas, że ludzie chcą mieć (wpływ na) władzę, chcą lepiej rozumieć i wiedzieć np. jak działają instytucje europejskie - mówił Morawiecki. Według niego z perspektywy społeczeństw szczególny jest namysł nad tym, jak funkcjonuje obecnie proces decyzyjny w UE.

 

Premier pozytywnie ocenił natomiast dotychczasowe unijne programy strukturalne, w tym politykę spójności. - Będę bardzo wspierał kontynuację tych bardzo dobrych programów w kolejnych Wieloletnich Ramach Finansowych - zadeklarował szef polskiego rządu

 

"Polska jest proeuropejska, dumna z osiągnięć i proamerykańska"

 

Morawiecki ocenił również, że z ekonomicznego punktu widzenia w Europie zaniedbana została kwestia równości.

 

- W Polsce w ciągu ostatnich paru lat pogodziliśmy dwie kwestie o ogromnym znaczeniu dla całej ludności: silny wzrost gospodarczy, niski lub bliski zeru deficyt budżetowy i jednocześnie zaprezentowaliśmy podejście oparte na solidarności z różnymi grupami społecznymi - mówił premier.

 

- Polska jest bardzo proeuropejska, dumna ze swoich osiągnięć i proamerykańska. Niewiele krajów w Europie jest jednocześnie proamerykańska i proeuropejska - ocenił Morawiecki.

 

Szef polskiego rządu krytykował również funkcjonowanie rajów podatkowych.

 

- Są raje podatkowe na świecie, w tym i w Europie. To państwa, które wykorzystują swoją władzę lub nadużywają swoich systemów podatkowych na szkodę innych krajów, musimy to zatrzymać, to nie pomaga UE w budowaniu zaufania - mówił Morawiecki.

 

Podziękowania dla Merkel i Macrona za podatek cyfrowy

 

Morawiecki dziękował prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi i kanclerz Niemiec Angeli Merkel za wsparcie dla pomysłu wprowadzenia podatku cyfrowego.

 

Premier ocenił także, że jedną z istotną kwestii w Europie jest dziś unikanie stosowania tych samych standardów przez różne państwa. W jego ocenie np. Włochy zostały potraktowane we Wspólnocie inaczej, niż Francja.

 

- Jest (obecne) to poczucie dumy, potrzeby równości, równych standardów i musimy stosować te same standardy dla wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej - powiedział szef polskiego rządu.

 

Morawiecki odniósł się także do kwestii migracji i ocenił, że nie można zignorować tego, co dzieje się na wschodniej flance NATO po agresji rosyjskiej na Ukrainę w 2014 roku. "Miliony ludzi z Ukrainy wyemigrowało do Polski i niektórzy z nich są uchodźcami" - oświadczył. Morawiecki stwierdził również, że polskie procedury pozwalają na szybką adaptację Ukraińców m.in. na rynku pracy, stąd niewielu z nich rejestruje status uchodźcy.

  

Zaakcentował również rolę drugiej wojny światowej i powojennego układu sił w Europie. W jego ocenie miało to bardzo duży wpływ na możliwości rozwoju gospodarczego poszczególnych państw, a Polska - jak podkreślał - na 50 lat znalazła się za żelazną kurtyną, co zahamowało rozwój gospodarki.

 

"Korporacje międzynarodowe unikają uczciwego płacenia podatków"

 

Polski premier nawoływał do wspierania pomysłu unii rynków kapitałowych. Ocenił przy tym, że Wspólnota Europejska bardziej niż USA jest zależna od sektora bankowego, w tym kredytów, a unia rynków kapitałowych mogłaby wnieść nową dynamikę zwłaszcza dla klasy średniej w Europie.

 

Unia rynków kapitałowych to unijna inicjatywa, która ma pogłębić i bardziej zintegrować rynki kapitałowe 28 państw członkowskich UE poprzez m.in. zapewnienie nowych źródeł finansowania - zwłaszcza małym i średnim przedsiębiorstwom. Ma także zredukować koszty pozyskiwania kapitału i przyciągnąć do Unii Europejskiej więcej inwestycji zagranicznych.

  

- Największe korporacje międzynarodowe unikają uczciwego płacenia podatków. To niezgodne z poczuciem sprawiedliwości społecznej - mówił Mateusz Morawiecki jeszcze przed swoim wystąpieniem na Światowym Forum Ekonomicznym polskim dziennikarzom. Podkreślił, że jednym z podstawowych tematów w Davos było m.in. pogodzenie zapewnienia solidarności społecznej, realizacji aspiracji obywateli ze zmniejszaniem długu publicznego.

 

Morawiecki zaznaczył, że poruszał także w prowadzonych podczas forum w Davos rozmowach kwestię sprawiedliwego systemu podatkowego. - To jest to, o czym dziesiątki razy mówiłem na forach międzynarodowych od Londynu po Nowy Jork i oczywiście w Polsce, a mianowicie raje podatkowe i unikanie podatków jako coś absolutnie nagannego - mówił szef rządu.

 

"Słoń w pokoju"

 

- To jest ten tzw. słoń w pokoju, tzn. wszyscy dyskutują o lepszym systemie, o wydatkach, które są potrzebne na cele społeczne, a tutaj największe korporacje międzynarodowe i najbogatsi ludzie unikają uczciwego płacenia podatków. To się odbywa zazwyczaj w sposób zgodny z prawem, ale niezgodny z poczuciem sprawiedliwości społecznej - dodał szef polskiego rządu.

 

Morawiecki ocenił, że coraz więcej osób na świecie podnosi kwestię sprawiedliwego systemu podatkowego, w tym opodatkowania największych korporacji.

 

49. Światowe Forum Ekonomiczne w Davos odbywa się od 22 do 25 stycznia. Do szwajcarskiego kurortu pod koniec stycznia co roku przyjeżdżają światowi przywódcy polityczni, prezesi największych firm i organizacji pozarządowych oraz intelektualiści.

 

Davos to nie tylko konferencja naukowa, ale także okazja do nieformalnych rozmów światowych liderów politycznych i biznesowych. Forum obejmuje kolacje i panele dyskusyjne dotyczące globalnych trendów społecznych i gospodarczych. Tematem przewodnim tegorocznego forum jest Globalizacja 4.0.

 

Rozmowa Morawieckiego z szefem firmy Apple Timem Cookiem

 

- Rozmowa dotyczyła m.in. inwestycji w Polsce (…) Chcę, żeby te wysokie technologie były w Polsce implementowane, były w Polsce wdrażane, bo dzięki temu polscy kooperanci, polscy przedsiębiorcy uczą się rynków globalnych, uczą się, w jaki sposób produkować towary, usługi, produkty na najwyższym światowym poziomie - zaznaczył premier.

 

Dodał, że chodzi o to, żebyśmy się "pięli do góry", bo w ślad za tym jeszcze szybciej będą rosły wynagrodzenia Polaków. - To jest nasz główny cel - oświadczył Morawiecki.

 

Premier poinformował, że rozmowa z szefem amerykańskiego koncernu dotyczyła również regulacji na poziomie unijnym, proponowanych przez Komisję Europejską.

 

- Tutaj także jesteśmy bardzo poważnym partnerem do takich największych na świecie firm, przedsiębiorstw, jakim jest właśnie Apple - zaznaczył.

ml/ked/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie