Trump odwołał wyjazd amerykańskiej delegacji na Światowe Forum Ekonomiczne w Davos

Świat
Trump odwołał wyjazd amerykańskiej delegacji na Światowe Forum Ekonomiczne w Davos
PAP/EPA/Jin Lo Scalzo

Prezydent Donald Trump odwołał wyjazd delegacji USA na Światowe Forum Ekonomiczne w Davos z powodu częściowego zawieszenia funkcjonowania rządu (tzw. shutdown) - poinformowała w czwartek rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders.

W Stanach zjednoczonych trwa kryzys związany z częściowym zawieszeniem działania administracji.

 

Miał zamiar, ale nie jedzie

 

W minionym tygodniu Trump, który był w Davos w zeszłym roku, zapowiedział, że nie weźmie tym razem udziału w Forum, chociaż pierwotnie miał taki zamiar.

 

 

"Z uwagi na 800 tys. amerykańskich pracowników, którzy nie otrzymują wynagrodzenia oraz z uwagi na potrzebę zapewnienia odpowiedniego wsparcia jego ekipie, prezydent Trump odwołał podróż jego delegacji na Światowe Forum Ekonomiczne w Davos, w Szwajcarii" - głosi oświadczenie Sanders.

 

Prezydent motywował swoją decyzję przedłużającą się konfrontacją z Demokratami wokół kwestii finansowaniu budowy muru wzdłuż granicy z Meksykiem i będącym tego konsekwencją częściowym zawieszeniem prac rządu.

 

Na czele delegacji USA mieli stanąć, w zastępstwie prezydenta, sekretarz stanu Mike Pompeo oraz sekretarze skarbu Steven Mnuchin i handlu Wilbur Ross. W składzie delegacji miał również znaleźć się specjalny przedstawiciel rządu USA ds. handlu Robert Lighthizer.

 

 Wcześniej w czwartek Trump odwołał służbowy wyjazd przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi do Belgii, Egiptu i Afganistanu. Motywował swoją decyzję również shutdownem, który trwa już 27 dni.

 

Nie będzie też Macrona i May

 

Udział w tegorocznym Forum w Davos odwołali prezydent Francji Emmanuel Macron tłumacząc to "nawałem obowiązków" oraz premier Wielkiej Brytanii Theresa May zajęta sprawami brexitu.

 

Światowe Forum Ekonomiczne w szwajcarskim alpejskim kurorcie Davos, w którym corocznie brała udział światowa elita ekonomiczna i polityczna, odbędzie się w dniach 21-25 stycznia.

 

Zawieszenie budżetu USA spowodowane jest impasem, do którego doszło, gdy prezydent Donald Trump zażądał 5,7 mld dolarów na budowę muru na granicy z Meksykiem. Miałby on pomóc skuteczniej powstrzymywać falę nielegalnych imigrantów i kontrabandy. Nie ma na to jednak zgody Kongresu, bo nie akceptują tego postulatu kontrolujący Izbę Reprezentantów demokraci. "Shutdown" trwa już 28 dzień i jest najdłuższym zawieszeniem budżetu federalnego w historii USA.

bas/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie