Nie wiadomo, czy szczepienia na odrę dla obcokrajowców będą obowiązkowe

Polska
Nie wiadomo, czy szczepienia na odrę dla obcokrajowców będą obowiązkowe
Polsat News

Szef GIS Jarosław Pinkas zapytany w czwartek o obowiązkowe szczepienia dla obcokrajowców, odpowiedział: "nie lubię używać słowa obowiązek, to powinno być racjonalne działanie". Jesienią szef GiS informował, że rząd rozważa szybkie wprowadzenie takiego przepisu.

W czwartek szef GIS Jarosław Pinkas zapytany o problem odry, która została zawleczona do Polski z Ukrainy w RMF FM nie odpowiedział wprost na pytanie, czy obowiązkowe szczepienia dla obcokrajowców zostaną wprowadzone w życie.

 

Szczepienia obowiązkiem pracodawcy

 

- Ministerstwo Zdrowia wspólnie z MSWiA, a także ze mną, przygotowuje takie rozporządzenie. Może być w nim to, że pracodawca, który przyjmuje cudzoziemca do pracy, powinien zadbać o stan jego zdrowia - mówił w RMF FM. Na pytanie, czy powinien to być obowiązek powiedział, że powinien to być obowiązek. 

 

"To powinien być obowiązek w tej chwili. Ja bardzo nie lubię używać słowo »obowiązek«" to powinno być jego (przedsiębiorcy - red.) racjonalne działanie, bo pracownik chory nie przyniesie zysku" - stwierdził Pinkas.

 

Jesienią ubiegłego roku szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego i jednocześnie główny konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego Jarosław Pinkas informował o trwających pracach nad zmianą przepisów dotyczących szczepień cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Podkreślał wówczas, że nie chodzi o tworzenie atmosfery zagrożenia, lecz budowanie bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków.

 

- Są projekty m.in. żebyśmy wymagali od obcokrajowców spoza Schengen zaświadczeń o szczepieniach - mówił wtedy Pinkas, podnosząc, iż na Ukrainie jest "niemały problem" z odrą i gruźlicą.

 

Zmiana przepisów, jak ocenił, "powinna nastąpić możliwie szybko".

 

Nieskuteczne szczepienie obcokrajowców

 

Pomysł konsultowała Rada Sanitarno-Epidemiologiczna. Uznała, że rozwiązanie może być nieskuteczne. "Wprowadzałby też dyskryminację, bo w Polsce obowiązkowe jest szczepienie tylko osób do 19. roku życia, a na obcokrajowców nie można nakładać obowiązków innych niż na własnych obywateli" - poinformowało RMF FM. 

 

Także w czwartek rzecznik GiS Jan Bondar powiedział z kolei, że proponowane będzie rozwiązanie, "aby dzieci obcokrajowców, przyjeżdżających do Polski w celach inne niż turystyczne, objąć obowiązkiem szczepień ochronnych krótko po ich przybyciu".

mta/hlk/ polsatnews.pl, RMF FM, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie