GIS: pracujemy nad zmianami dot. szczepień cudzoziemców przyjeżdżających do Polski

Polska
GIS: pracujemy nad zmianami dot. szczepień cudzoziemców przyjeżdżających do Polski
Zdjęcie ilustracyjne. Pixabay/Bru-nO

"Nie chodzi o tworzenie atmosfery zagrożenia, lecz budowanie bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków. Są projekty m.in. o wymaganiu od obcokrajowców, spoza Schengen, zaświadczeń o szczepieniach" - powiedział Jarosław Pinkas Główny Inspektor Sanitarny.

Główny Inspektor Sanitarny podczas konferencji prasowej w Warszawie wskazał m.in., że poziom wyszczepialności np. na Ukrainie dramatycznie się obniżył.

 

- Ponieważ mamy granicę polsko-ukraińską musimy zabezpieczyć naszych obywateli, także na zasadzie dobrej, mądrej edukacji. Będziemy chcieli, by cudzoziemcy przyjeżdżający do Polski mieli świadomość, że w Polsce obowiązuje kalendarz szczepień, że Polacy są szczepieni - powiedział.

 

- Są projekty m.in. żebyśmy wymagali od obcokrajowców, spoza Schengen, zaświadczeń o szczepieniach - wskazał Pinkas, podnosząc, iż na Ukrainie jest "niemały problem" z odrą i gruźlicą.

 

Zmiana przepisów, jak ocenił, powinna nastąpić możliwie szybko.

 

- W tej chwili współpracujemy z MSWiA na temat projektów; one muszą być racjonalnie wdrożone - podkreślił.

 

Pinkas zaznaczył, że "nie chodzi o tworzenie atmosfery zagrożenia, lecz budowanie atmosfery bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków”.

 

Pinkas o "antyszczepionkowcach" 

 

Dodał, że w Polsce mamy własne problemy, wśród których wymienił "narastający ruch proepidemiczny" bo - jak ocenił - "inaczej ruchów antyszczepionkowych nie można nazwać".

 

- Musimy kształcić i edukować, że największym dobrodziejstwem, jakie dostaliśmy od nauki są szczepienia ochronne - podkreślił.

 

Jego zdaniem, można mówić o sytuacji "istotnego zagrożenia wokół naszych granic, nie tylko na granicy wschodniej, ale także na granicy zachodniej".

 

- Jesteśmy jedną globalną wioską. Nie możemy sobie pozwolić na to, by w Polsce wybuchła epidemia - podkreślił szef GIS.

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie