Maria Urmańska powołana na stanowisko zastępcy Rzecznika Praw Dziecka

Polska
Maria Urmańska powołana na stanowisko zastępcy Rzecznika Praw Dziecka
brpd.gov.pl

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak powołał Marię Urmańską na stanowisko zastępcy Rzecznika Praw Dziecka - poinformowało biuro RPD. Urmańska będzie odpowiedzialna za kwestie edukacji i wychowania, sprawy społeczne oraz Dziecięcy Telefon Zaufania.

W komunikacie na stronie RPD poinformowano, że Urmańska została powołana na stanowisko 15 stycznia br.

 

Urmańska jest absolwentką Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Pracowała jako nauczyciel akademicki w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Krośnie, gdzie prowadziła zajęcia dla studentów energetyki i budownictwa. Była doktorantką w Instytucie Podstawowych Problemów Techniki PAN, obecnie przygotowuje rozprawę doktorską w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

 

"Jest zaangażowana w szereg lokalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych inicjatyw obywatelskich (NGO) na rzecz rodzin, edukacji i społeczności lokalnych" - czytamy na stronie RPD.

 

Urmańska była związana m.in. ze Stowarzyszeniem Kulturalno-Ekologicznym "Ziarno" z Grzybowa (woj. mazowieckie) oraz ze Związkiem Dużych Rodzin "Trzy Plus". Od 2016 roku ze strony organizacji rodzinnych była koordynatorem prac powołanego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zespołu ds. promocji uczestnictwa rodzin w życiu publicznym i przeciwdziałania ich dyskryminacji.

 

Z ramienia Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus" była zaangażowana w prace trzech europejskich federacji organizacji pozarządowych: Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Dużych Rodzin (ELFAC), Europejskiej Federacji Osób Aktywnych w Domu (FEFAF) oraz Europejskiej Federacji Katolickich Stowarzyszeń Rodzinnych (FAFCE).

 

"Uczestniczyła w realizacji badań społecznych, edukacyjnych i rynkowych. Ma również doświadczenie kształcenia własnych dzieci w ramach tzw. edukacji domowej. Wraz z mężem Janem wychowują sześcioro dzieci, w tym jedno niepełnosprawne w rodzinie zastępczej" - napisano w komunikacie RPD.

 

Mikołaj Pawlak objął urząd Rzecznika Praw Dziecka 14 grudnia 2018 r. Zgodnie z ustawą o RPD rzecznik wykonuje swoje zadania przy pomocy biura RPD, może także powołać swojego zastępcę. Zakres zadań zastępcy określa rzecznik. 

ked/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie