Mazurek: Mikołaj Pawlak kandydatem PiS na Rzecznika Praw Dziecka

Polska

Mikołaj Pawlak jest kandydatem PiS na Rzecznika Praw Dziecka - poinformowała w czwartek rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

W czwartek o godz. 16 mija termin na zgłoszenie kandydatury na RPD.

 

- Mam nadzieję, że pan Mikołaj Pawlak uzyska akceptację większości parlamentarnej, zarówno posłów, jak i senatorów" - powiedziała Mazurek na briefingu prasowym pytana, czy ta kandydatura daje pewność, że tym razem RPD zostanie wybrany.

 

Dopytywana o poprzednią kandydatkę PiS na RPD Agnieszkę Dudzińską Mazurek przypomniała, że o tym dlaczego jej kandydatura została odrzucona wielokrotnie już mówił marszałek Senatu Stanisław Karczewski. - To była decyzja senatorów, którzy stwierdzili, że pani Dudzińska ich do siebie nie przekonała. Stąd nowy termin i nowa kandydatura - podkreśliła rzeczniczka PiS.

 

Mikołaj Pawlak w latach 2005 - 2016 r. pełnił funkcję adwokata przy sądach kościelnych w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Od 2006 r. jest członkiem Izby Adwokackiej w Łodzi; od listopada 2011 r. prowadził indywidualną praktykę adwokacką w Łodzi oraz w Aleksandrowie Łódzkim.

 

Sprawuje nadzór nad sądami rodzinnymi

 

Od czerwca 2016 r. pełni funkcję Dyrektora Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w Ministerstwie Sprawiedliwości. W imieniu Ministra Sprawiedliwości sprawuje nadzór nad sądami rodzinnymi, zakładami poprawczymi i schroniskami dla nieletnich, jest też odpowiedzialny za tworzenie systemu pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwami, ze szczególnym uwzględnieniem pomocy dla dzieci, kobiet i rodzin.

 

W czasie pracy w Ministerstwie Sprawiedliwości Pawlak uczestniczył m.in. w przygotowaniu projektu reformy Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, który dotyczy m.in.: wprowadzenia instytucji alimentów natychmiastowych i alimentacyjnego nakazu zapłaty, rodzinnego postępowania informacyjnego, penalizacji niewykonywania niektórych orzeczeń sądów rodzinnych, obowiązkowego zawiadamiania prokuratora o części spraw rodzinnych.

 

Pawlak uczestniczył też w zreformowaniu oraz aktywnej działalności Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej - Funduszu Sprawiedliwości, z którego środki w znaczącej części przeznaczono na pomoc osobom pokrzywdzonym, w szczególności na pomoc krzywdzonym dzieciom, kobietom i rodzinom. Podejmuje też działania na rzecz wsparcia i upowszechniania działalności organizacji pozarządowych świadczących wieloraką pomoc na rzecz najsłabszych oraz pokrzywdzonych przestępstwami.

 

Kandydatów można zgłaszać do godz. 16

 

W ubiegłym tygodniu dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka poinformował, że procedura zmierzająca do wyłonienia nowego Rzecznika Praw Dziecka została ponownie rozpoczęta; dodał, że kandydatów można zgłaszać do 15 listopada 2018 r., do godz. 16.

 

W połowie października Sejm wybrał kandydatkę PiS Agnieszkę Dudzińską na Rzecznika Praw Dziecka. Pod koniec października senatorowie nie wyrazili zgody na powołanie Dudzińskiej na RPD. Była to kolejna nieudana próba powołania RPD.

 

Dudzińska na początku października po raz pierwszy kandydowała na RPD lecz nie uzyskała w Sejmie wymaganej większości głosów. We wrześniu żaden z dwóch kandydatów nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów. Na stanowisko zostali wówczas zgłoszeni: Ewa Jarosz, którą poparły: PO, Nowoczesna i PSL, oraz Paweł Kukiz-Szczuciński - kandydat Kukiz'15. Zgłoszona przez PiS Sabina Lucyna Zalewska złożyła do marszałka Sejmu pismo, w którym wycofała swą zgodę na kandydowanie na to stanowisko.

 

WIDEO: Fundacja Polsat nagrodzona przez Rzecznika Praw Dziecka. "Za tysiące uratowanych dzieci"

 

las/bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie