"Zimna wojna" triumfatorem Europejskich Nagród Filmowych. Pięć statuetek, w tym za najlepszy film

Polska
"Zimna wojna" triumfatorem Europejskich Nagród Filmowych. Pięć statuetek, w tym za najlepszy film
PAP/EPA/Cristina Quicler/ POOL

"Zimną Wojnę" doceniono w kategoriach najlepszy film, reżyser, aktorka, scenarzysta i montażysta (tą ostatnią nagrodę ogłoszono wcześniej). Gala wręczenia nagród Europejskiej Akademii Filmowej odbyła się w sobotę z Sewilli. Ponadto w kategorii najlepsza animacja nagrodę otrzymał "Jeszcze dzień życia" Polaka Damiana Nenowa i Hiszpana Raula de la Fuente.

"Zimna wojna" to opowieść oparta na polskiej muzyce ludowej, z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku w tle, o miłości dwójki ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale też nie potrafią być razem. Akcja melodramatu rozgrywa się w latach 50. i 60. ub. wieku m.in. w Polsce, Berlinie, Jugosławii i Paryżu.

 

Joanna Kulig wcieliła się tam w młodą dziewczynę, szukającą szczęścia w powstającym zespole ludowym Mazurek (bliskim polskiemu Mazowszu).

 

 

Pawlikowski pracował nad scenariuszem filmu z nieżyjącym już Januszem Głowackim; współpracował z nimi także Piotr Borkowski. - Czuje się oszustem, są około 193 wersje tego scenariusza. Jestem trochę anty-scenarzystą - mówił podczas gali w Sewilli. 

 

Odebrał także statuetkę w imieniu Joanny Kulig, uznanej za najlepszą europejską aktorkę roku.

 

 

Już wcześniej, przed galą, Europejska Nagroda Filmowa ogłosiła laureatów w kilku kategoriach. W jednej z nich - montażysta roku - został doceniony Jarosław Kamiński za "Zimną Wojnę".

 

Statuetka za najlepszą animację powędrowała do twórców koprodukcji "Jeszcze dzień życia" w reż. Polaka Damiana Nenowa i Hiszpana Raula de la Fuente. 

 

"Jeszcze dzień życia" powstał w koprodukcji polsko-niemiecko-węgiersko-belgijsko-hiszpańskiej. Animacja oparta jest na książce Ryszarda Kapuścińskiego, opowiadającej o pozostawionym samemu sobie dziennikarzu piszącym reportaż o wojnie domowej w Angoli w przededniu uzyskania niepodległości w 1975 roku.

 

Nagrodę dla najlepszego europejskiego aktora roku otrzymał Marcello Fonte, odtwórca głównej roli - uprzejmego fryzjera dla psów, który zostaje wciągnięty w mafijne porachunki - w "Dogmanie" Mateo Garrone. Kreacja Fonte została wcześniej dostrzeżona i nagrodzona m.in. w Cannes.

 

Wyróżnienie w kategorii europejskie roku (Prix FIPRESCI) odebrał Lucas Dhont, reżyser filmu "Girl", opowiadającego o piętnastolatce uwięzionej w ciele chłopaka, marzącej o zostaniu baletnicą. Film został wcześniej nagrodzony w Cannes statuetką Queer Palm, nagrodą krytyków FIPRESCI w sekcji Un Certain Regard, nagrodą aktorską dla Victora Polstera oraz nagrodą dla najlepszego debiutu festiwalu Caméra d’Or.

 

Najlepszą europejską komedią członkowie Europejskiej Akademii Filmowej wybrali "Śmierć Stalina" Armando Iannucciego, film o walce o władzę po śmierci "wodza ludzkości".

 

Statuetkę dla najlepszego dokumentu otrzymała Jane Magnusson za "Bergmana-rok z życia", Sara Fgaier została zaś doceniona za krótkometrażówkę "Gli Anni". Publiczność doceniła z kolei "Tamte dni, tamte noce" Luki Guadagnino.

Na gali pojawili się też laureaci ogłoszonych wcześniej tzw. nagród technicznych.

 

Wyróżnienia specjalne


Prócz Kamińskiego docenieni zostali m.in. Martin Otterbeck, autor zdjęć do "Utoi, 22 lipca" Erika Poppego, scenograf "Lata" w reż. Kiriłła Sieriebriennikowa Andriej Pomkratow, charakteryzatorzy (Dalia Colli, Lorenzo Tamburini i Daniela Tartari) i autor kostiumów (Massimo Cantini Parrini) do "Dogmana", odpowiedzialny za efekty specjalne "Granicy" Aliego Abbasiego Peter Hjorth, twórcy muzyki do "3 dni w Quiberon" w reż. Emily Atef - Christoph M. Kaiser i Julian Maas - oraz odpowiedzialni za dźwięk do "Kapitana" w reż. Roberta Schwentke Andre Bendocchi-Alvesa i Martin Steyer.

 

Wręczono także wyróżnienia specjalne. Nagrodę EFA za osiągnięcia życia odebrała Carmen Maura - aktorka znana m.in. z filmów "Volver", "Kobiety na skraju załamania nerwowego" i "Prawo pożądania".

 

Ralph Fiennes - aktor, reżyser i producent, gwiazda "Angielskiego pacjenta", "Listy Schindlera" i "Grand Budapest Hotel" - otrzymał zaś Europejską Nagrodę Filmową za osiągnięcia w światowej kinematografii (European Achievement in World Cinema).

 

Nagrodę Honorową prezydenta i zarządu Europejskiej Akademii Filmowej i zarządu otrzymał Costa-Gavras - francuski reżyser greckiego pochodzenia, twórca m.in. "Z", "Zaginiony", "Sekcja specjalna", "Pozytywka", "Żądza bankiera".

 

Europejskie Nagrody Filmowe są przyznawane od 1988 roku w kilkunastu kategoriach. Wyróżnienie uchodzi za europejski odpowiednik Oscara.

 

JM/mta/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie