"Zimna Wojna" bez nominacji do Złotych Globów. Zaskoczeni są nawet amerykańscy krytycy

Świat
"Zimna Wojna" bez nominacji do Złotych Globów. Zaskoczeni są nawet amerykańscy krytycy
EPA/NINA PROMMER

"Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego nie otrzymała nominacji do Złotego Globu w kategorii najlepszy film zagraniczny. Na statuetkę szansę ma za to uważany za faworyta do Oscara "Roma" Alfonso Cuarona. "Jestem zszokowany zignorowaniem »Zimnej Wojny«. Nikt się tego nie spodziewał" - skomentował amerykański krytyk filmowy Gregory Ellwood. Nie jest on odosobniony w tej opinii.

W kategorii najlepszy film zagraniczny nominacje zdobyły za to filmy "Kafarnaum" Nadine Labaki, "Dziewczyna" Lucasa Dhonta, "Roma" Alfonso Cuarona, "Shoplifters" (Manbiki Kazoku) Hirokazu Koreedy oraz "Werk ohne Autor" Floriana Henckela von Donnersmarcka.

 

"Zimna Wojna" nie została również nominowana w innych kategoriach.

 

 

Najwięcej nominacji, bo sześć, otrzymało "Vice" - komedia polityczna w reżyserii Adama McKay'a o amerykańskim wiceprezydencie Dicku Cheney'u z Christianem Balem w roli tytułowej. Po pięć nominacji mają musical "Narodziny gwiazdy" w reżyserii Bradley'a Coopera, który wraz z Lady Gagą gra w nim główną rolę; komedia historyczna "Faworyta" Yorgosa Lanthimosa z Olivią Coleman, Rachel Weisz i Emmą Stone; film drogi "Green Book" Petera Farrelly'ego z Viggo Mortensenem i Mahershalem Alim.

 

W kategoriach telewizyjnych najwięcej nominacji - 4 - otrzymał serial "Zabójstwo Versace: American Crime Story" emitowany w kanale FX.

 

Krytycy zaskoczeni zignorowaniem "Zimnej Wojny"

 

Zaskoczenia decyzją Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej nie ukrywają zagraniczni krytycy filmowi. "Oczywiście Globy to nie Oscary, ale byłem trochę zaniepokojony szansami »Zimnej Wojny« (na nominację do Oscara - red.), a to nie pomaga" - ocenił Guy Lodge, krytyk branżowego tygodnika filmowego "Variety" i "The Guardian". 

 

Podobnego zdania jest Cédric Succivalli, były dziennikarz telewizji Arte, programmer jednej z sekcji festiwalu w Wenecji. "»Zimna Wojna« dostała zimny prysznic na sam koniec! Mówiłem, że ludzie przesadzają z szansami tego filmu na Oscara i nie byłbym zdziwiony, gdyby tam też został zignorowany, biorąc pod uwagę jak duża jest konkurencja w tej kategorii w tym roku" - napisał. 

 

 

"W jakim zapomnianym przed Boga świecie »Zimna Wojna« nie jest jednym z pięciu najlepszych zagranicznych filmów tego roku?" - zapytał natomiast Scott Feinberg, publicysta zajmujący się nagrodami filmowymi w tygodniku "The Hollywood Reporter".

 

 

"Zdania, których nie wierzę, że nie usłyszałem podczas nominacji do Złotych Globów: Sam Elliott. »Zimna Wojna«. Laura Linney. Eric McCormack. Yalitza Aparicio. Ethan Hawke" - napisał na Twitterze Dave Karger, prezenter kanału telewizyjnego TCM, współpracujący z serwisem IMBD i programem śniadaniowym "Today" NBC. 

 

 

Gregory Ellwood z serwisu ThePlaylist.net uważa, że na werdykcie zaważył skuteczny lobbing Netflixa, któremu udało się poza faworyzowaną "Romą" przekonać Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej do nominowania "Dziewczyny", które jest odbierane jako niespodzianka. 

 

"Jestem naprawdę zdumiony zignorowaniem »Zimnej Wojny«. Historyczne szaleństwo Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej" - pisał na Twitterze Ellwood.

 

Swoje zdziwienie brakiem nominacji dla polskiego filmu wyrażali w mediach społecznościowych też m.in. Nicole Sperling, dziennikarka miesięcznika "Vanity Fair"; Donald Clarke, krytyk "Irish Times"; Alicia Malone, prezenterka TCM.

 

"Ethan Hawke, »Zimna Wojna« i »Wdowy« zostały oczywiście zignorowane" - skomentował Eric Kohn, profesor New York University, główny krytyk serwisu IndieWire i przewodniczący Nowojorskiego Koła Krytyków Filmowych.

 

 

"Nie ma »Zimnej Wojny«, nie ma »Płomieni«, nie ma wiarygodności" - ocenił Sean Fennessey, redaktor naczelny serwisu The Ringer.

 

 

 

"Zimna wojna" Pawlikowskiego jest polskim kandydatem do Oscara.

 

Złote Globy, jedno z najważniejszych wyróżnień w świecie filmu i telewizji, zostaną w tym roku wręczone po raz 76. Tegorocznych laureatów poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się w nocy z 6 na 7 stycznia.

JM/ PAP, polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze