Zaczynają się Światowe Dni Młodzieży w Panamie. Polacy najliczniejszą europejską grupą

Świat
Zaczynają się Światowe Dni Młodzieży w Panamie. Polacy najliczniejszą europejską grupą
PAP/EPA/Bienvenido Velasco

Światowe Dni Młodzieży w Panamie rozpoczęły się 22 stycznia i potrwają do 27 stycznia. W wydarzeniu przewidywany jest udział ponad 3,5 tys. pielgrzymów z Polski, w tym 12 biskupów. 23 stycznia dołączy do nich papież Franciszek.

Tematem przewodnim Światowych Dni Młodzieży w Panamie są słowa z Ewangelii wg. św. Łukasza: "Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego". Spotkanie młodych poprzedziły "Dni w Diecezjach", które rozpoczęły się 17 stycznia. 

 

W środę wizyta papieża

 

 

 

23 stycznia na lotnisku Tocumen papieża Franciszka powita 2 tys. Panamczyków - poinformował wiceminister spraw zagranicznych Panamy Luis Miguel Hincapié. Dodał, że Ojciec Święty zostanie przyjęty zgodnie z protokołem przewidzianym dla wizyt głów państw.

 

Wśród witających pojawi się prezydent Panamy Juan Carlos Varela Rodríguez i jego małżonka Lorena Castillo García oraz przedstawiciele Kościoła katolickiego.

 

Papież zostanie w Panamie do 27 stycznia. Podczas wizyty przewidziano osiem spotkań z młodzieżą, siedem przemówień oraz trzy homilie. Franciszek m.in. weźmie udział w drodze krzyżowej, zje obiad z młodzieżą, a także weźmie udział w czuwaniu z młodymi. 

 

3,5 tys. Polaków

 

Oficjalnie zarejestrowanych na ŚDM w Panamie jest ok. 3,5 tys. Polaków. To najliczniejsza europejska grupa pielgrzymów. Dla porównania z Włoch przybędzie 900 osób. Wśród Polaków najwięcej - około siedmiuset - jest pielgrzymów z archidiecezji krakowskiej. Dla nich, jak się zauważa, podróż do Panamy to kolejny etap po poprzednich Światowych Dniach Młodzieży, które w 2016 roku odbyły się w Krakowie. 

 

Około 300 młodych Polaków to wolontariusze. 150 członków ZHR będzie pełnić służbę jako Harcerskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

 

W ŚDM w Panamie weźmie udział dwunastu polskich biskupów m.in. prymas Polski abp Wojciech Polak, a także wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Marek Jędraszewski. 

Część pielgrzymów z Polski dotarła do Panamy na pokładzie statku "Dar Młodzieży", który od maja zeszłego roku płynął z Polski w Rejsie Niepodległości. 

 

Światowe Dni Młodzieży w Panamie można śledzić w mediach społecznościowych za pomocą specjalnych hasztagów: #Panama2019, #FranciscoEnPanama oraz #JMJestáAqui / #WYDisHere.

 

Kolejne ŚDM prawdopodobnie w Portugalii

 

Tradycyjnie ostatniego dnia Światowych Dni Młodzieży papież informuje o tym, który kraj będzie gospodarzem kolejnego spotkania młodych.  

 

Patriarcha Lizbony kard. Manuel Clemente ujawnił przed wylotem do Panamy, że stolica Portugalii jest głównym kandydatem do organizacji kolejnych Światowych Dni Młodzieży. Przyznał, że liczy, iż papież Franciszek ogłosi Lizbonę kolejnym gospodarzem tej imprezy. Tym samym portugalski hierarcha potwierdził ujawnioną na początku grudnia informację lizbońskiego dziennikarza Antonio Marujo, że stolica Portugalii nie tylko ubiega się o organizację ŚDM, ale że kandydatura ta została już zaakceptowana przez Ojca Świętego.

 

Marujo powiedział, że zapowiedziany wyjazd figurki Matki Boskiej Fatimskiej do Panamy, a także przybycie tam portugalskiego prezydenta Marcelo Rebelo de Sousy jest nieprzypadkowe.

 

- Informacja ta jest pewna. Udało mi się ją potwierdzić w czterech niezależnych źródłach. Papież Franciszek ogłosi w Panamie Lizbonę miejscem kolejnych ŚDM. Odbędą się one tam w 2022 r. Prawdopodobnie impreza zostanie zorganizowana na podlizbońskim lotnisku wojskowym, bądź w usytuowanym na zachodnich przedmieściach miasta obszarach parkowo-rekreacyjnych - powiedział Antonio Marujo.

 

Według portugalskich mediów innymi kandydatami do organizacji kolejnych Światowych Dni Młodzieży są Szwecja oraz Czechy.

pgo/ KAI, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie