PZPN przywrócił Wiśle Kraków licencję. "Restrukturyzacja zaczęła działać"

Sport

Komisja ds. Licencji Klubowych Polskiego Związku Piłki Nożnej przywróciła Wiśle Kraków zawieszoną od 3 stycznia licencję na grę w ekstraklasie - poinformowała we wtorek krajowa federacja.

"Przedstawiciele Wisły Kraków S.A., z prezesem Rafałem Wisłockim na czele, przedstawili Komisji obecną sytuację finansową klubu oraz przygotowaną nową prognozę finansową do końca obecnego sezonu. Komisja przedyskutowała również przygotowaną przez Klub niezależną opinię prawną i z zadowoleniem przyjęła fakt wpisania pana Rafała Wisłockiego przez Sąd Rejestrowy do KRS jako prezesa Wisły Kraków S.A." - napisano na stronie PZPN po obradach komisji.

 

Jak dodano, Komisja ds. Licencji Klubowych odwiesiła Wiśle Kraków S.A. "licencję na rozgrywki Ekstraklasy w sezonie 2018/19 oraz zakończyła postępowanie wyjaśniające w kwestii własności akcji Klubu, utrzymując w dalszym ciągu nadzór finansowy".

 

"Restrukturyzacja zaczęła działać"

 

- Odzyskanie licencji pokazuje, że restrukturyzacja, która została wdrożona w klubie kilka tygodni temu, zaczęła działać. To było kluczowe w tej sprawie. Odzyskanie licencji to dla nas pozytywny aspekt, ale każde inne rozwiązanie by nas zaskoczyło. My cały czas trenowaliśmy z myślą, że przystąpimy do pierwszego w tym roku meczu ligowego z Górnikiem Zabrze. Dzisiejsza decyzja pokazuje, że klub idzie w dobrym kierunku - skomentował trener krakowskiej drużyny Maciej Stolarczyk.

 

Na początku stycznia komisja zawiesiła Wiśle licencję ze względu na brak komunikacji z klubem. Jak tłumaczono, nie wiadomo było tak naprawdę, kto jest właścicielem akcji Wisły S.A. i kto ma możliwość prawnego reprezentowania tego klubu.

 

22 grudnia Towarzystwo Sportowe Wisła, dotychczasowy właściciel piłkarskiej spółki, przekazało 100 procent akcji nowym inwestorom. Większościowy pakiet - 60 procent akcji - przejął zarejestrowany w Luksemburgu fundusz Alelega, którego właścicielem jest Vanna Ly, francuski biznesmen pochodzenia kambodżańskiego. Pozostałe 40 procent udziałów trafiło do angielskiego funduszu Noble Capital Partners, reprezentowanego przez Szweda Matsa Hartlinga.

 

Umowę unieważniono

 

Warunkiem, który miał dopełnić transakcję, było przekazanie TS Wisła poświadczenia przelewu na kwotę 12,2 mln złotych. Środki miały zostać przeznaczone na spłatę najpilniejszych długów. Termin przekazania tego poświadczenia minął o północy 28 grudnia i nie został dopełniony, co było podstawą unieważnienia umowy.

 

2 stycznia zarząd Towarzystwa Sportowego Wisła w komunikacie napisał m.in., że unieważniono umowę przejęcia Wisły Kraków S.A. przez panów Vanna Ly i Matsa Hartlinga, co oznacza, że prawnie jedynym akcjonariuszem piłkarskiej spółki jest TS Wisła Kraków.

 

Sześć dni później Prokuratura Okręgowa w Krakowie wszczęła śledztwo dotyczące nieprawidłowości, których miały dopuścić się zarządy Towarzystwa Sportowego Wisła i Wisła Kraków S.A. Od rana w budynkach klubowych policja zabezpieczała dowody. Tego dnia przeszukano w sumie 15 lokali, w tym mieszkania i biura kilku osób związanych ze sprawą.

 

11 stycznia Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN uchyliła decyzję o zawieszeniu licencji Wiśle, ale jednocześnie... zawiesiła ją ponownie, tym razem dlatego, że nie uzyskano "wiarygodnych informacji finansowych i wiarygodnej prognozy finansowej na resztę sezonu".

 

Pożyczka w wysokości 4 mln zł 

 

Na początku następnego tygodnia podpisane zostały umowy dotyczące pożyczki dla Wisły Kraków S.A. w wysokości czterech milionów złotych. Dzięki tym środkom piłkarzom wypłacone zostały zaległe pieniądze, a klub mógł liczyć na odzyskanie licencji na grę w ekstraklasie.

 

Pieniądze Wiśle pożyczyli Jakub Błaszczykowski, który ma zostać piłkarzem "Białej Gwiazdy", szef firmy Synerise Jarosław Królewski oraz Tomasz Jażdżyński, prezes Gremi Media.

 

Królewski, od początku stycznia pomagający Wiśle w wybrnięciu z kłopotów, zapewnił wówczas, że intensywnie pracuje nad pozyskaniem inwestora mogącego przejąć akcje krakowskiego klubu.

 

21 stycznia Krajowy Rejestr Sądowy dokonał wpisu Rafała Wisłockiego, jako prezesa Wisły Kraków S.A.

 

"Biała Gwiazda" po 20 kolejkach z dorobkiem 29 punktów zajmuje ósme miejsce w tabeli ekstraklasy. Pierwszy mecz ligowy zagra 11 lutego z Górnikiem w Zabrzu.

 

Analiza sytuacji finansowej

 

Obradująca we wtorek Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN poinformowała również, że zajęła się analizą sytuacji finansowej klubów objętych nadzorem finansowym: Legii Warszawa, Lechii Gdańsk, Zagłębia Sosnowiec oraz Korony Kielce.

 

Ponadto komisja rozpatrzyła wniosek Stomilu Olsztyn o ponowne przełożenie terminu spłaty zobowiązań wynikających z kryterium F.09 Podręcznika Licencyjnego.

 

To kryterium dotyczy braku przeterminowanych zobowiązań wobec klubów piłkarskich wynikających z tytułu działalności transferowej oraz braku przeterminowanych zobowiązań wobec pracowników i z tytułu prawomocnych wyroków Piłkarskiego Sądu Polubownego PZPN.

 

Na początku stycznia występujący w pierwszej lidze Stomil został ukarany trzema ujemnymi punktami. Zastrzeżono wówczas jednak, że w przypadku spłaty zobowiązań do 15 stycznia kara zostanie zmniejszona do jednego ujemnego punktu.

 

We wtorek komisja wyraziła zgodę na ponowne wydłużenie terminu płatności zobowiązań Stomilu wynikających z kryterium F.09 do 31 stycznia.

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie