RPO chce zmiany kodeksu karnego. Prawo do odszkodowania za niesłuszne zarzuty i oskarżenia

Polska
RPO chce zmiany kodeksu karnego. Prawo do odszkodowania za niesłuszne zarzuty i oskarżenia
Polsat News

Obywatele powinni móc ubiegać się w trybie karnym o odszkodowania od państwa za niesłuszne przedstawienie zarzutów oraz niesłuszne oskarżenie - twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich. Adam Bodnar poinformował, że wystąpił do Ministra Sprawiedliwości o rozważenie odpowiedniej zmiany Kodeksu postępowania karnego. Obecne uregulowania są jego zdaniem niezgodne ze standardami konstytucyjnymi.

Obecnie Kodeks postępowania karnego przewiduje, że za niesłuszne skazanie, tymczasowe aresztowanie lub zatrzymanie obywatel może uzyskać odszkodowanie od Skarbu Państwa. Decyduje o tym sąd w trybie karnym. Nie ma zaś możliwości dochodzenia w tym trybie odszkodowania za niesłuszne przedstawienie zarzutów czy niesłuszne oskarżenie.

 

"Władza powinna ponieść odpowiedzialność"


Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę, że droga cywilna jest nieefektywna i uciążliwa. - Trzeba w niej wykazać bezprawność niesłusznego zarzutu czy oskarżenia, co nie jest łatwe - zauważa RPO.


- Tymczasem sam fakt niesłusznego postawienia zarzutów czy niesłusznego oskarżenia może wyrządzić szkodę i krzywdę, za co władza powinna ponieść odpowiedzialność - uważa Adam Bodnar.

 

Szkody materialne, rodzinne i moralne 


- Niemożność dochodzenia roszczeń z tego tytułu w postępowaniu karnym jest niezgodna ze standardami konstytucyjnymi - ocenia RPO. Poinformował, że wystąpił do Ministra Sprawiedliwości o rozważenie odpowiedniej zmiany Kodeksu postępowania karnego.


Zdaniem Adama Bodnara wieloletnie utrzymywanie stanu oskarżenia czy przedstawienia zarzutów może prowadzić do wyrządzenia znacznych szkód o charakterze materialnym, rodzinnym i moralnym.

 

W piśmie do Zbigniewa Ziobro podkreślił, że "wyrażona w ustawie zasadniczej zasada demokratycznego państwa prawa, z której wynika obowiązek działania władz w ramach zaufania obywateli do państwa, nakazuje traktować jako nieuprawnione (a zatem wywołujące odpowiedzialność) wszelkie działania nieuzasadnione i pozbawione tym samym przymiotu słuszności".

grz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie