Politycy na pogrzebie Adamowicza. Obecność zapowiedzieli m.in. byli prezydenci i premierzy

Polska

Udział we mszy pogrzebowej Gdańska Pawła Adamowicza zapowiedzieli wszyscy b. prezydenci RP: L. Wałęsa, A. Kwaśniewski i B. Komorowski. Planowany jest też udział b. premierów: W. Cimoszewicza, W. Pawlaka, K. Marcinkiewicza, M. Belki i J. Buzka. Wcześniej swoją obecność zapowiedzieli też prezydent A. Duda, premier M. Morawiecki, ministrowie oraz parlamentarzyści różnych partii.

Msza pogrzebowa zamordowanego prezydenta Gdańska odprawiona zostanie w sobotę w południe w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

 

O udziale w sobotnich uroczystościach pogrzebowych byłych prezydentów i byłych premierów poinformowała w piątek Bożena Leszczyńska-Maksymczuk z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - We mszy ma wziąć udział przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk - dodała.

 

Na pogrzebie Adamowicza spodziewana jest obecność Lecha Wałęsy, Aleksandra Kwaśniewskiego i Bronisława Komorowskiego. Do Gdańska przyjadą też Włodzimierz Cimoszewicz, Waldemar Pawlak, Kazimierz Marcinkiewicz, Marek Belka i Jerzy Buzek.

 

W środę Kancelaria Prezydenta poinformowała, że w uroczystościach pogrzebowych weźmie udział Andrzej Duda.

 

W Gdańsku na uroczystościach pogrzebowych będzie delegacja rządowa na czele z premierem Mateuszem Morawieckim, wicepremierem i ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Piotrem Glińskim, ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim.

 

Były prezydent Niemiec i burmistrzowie niemieckich miast

 

Ponadto swój przyjazd do Gdańska w sobotę zapowiedzieli też: były prezydent Niemiec Joachim Gauck oraz burmistrzowie Rotterdamu, Bremy, Lipska i Hamburga.


- Polskie samorządy będzie reprezentować 300 prezydentów, burmistrzów, wójtów i radnych z całego kraju. W uroczystości w Bazylice Mariackiej udział wezmą też senatorowie i posłowie z Pomorza - poinformowała Leszczyńska-Maksymczuk.

 

W czwartek w programie "Wydarzenia i Opinie" wiceszef Platformy Obywatelskiej poinformował, że udział w pogrzebie prezydenta Adamowicza wezmą samorządowcy i parlamentarzyści z PO.

 

Adamowicz zostanie pochowany w bazylice Mariackiej

 

W niedzielę wieczorem Pawła Adamowicza zaatakował nożem w centrum miasta 27-letni Stefan W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Samorządowiec trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie w poniedziałek po południu zmarł. Paweł Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat.

 

Od czwartkowego popołudnia trumna z ciałem Pawła Adamowicza wystawiona jest w Ogrodzie Zimowym Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. W piątek o godz. 17 wyruszy pochód, który odprowadzi z ECS trumnę ulicami miasta do Bazyliki Mariackiej.

 

W tej świątyni w sobotę prezydent Adamowicz zostanie pochowany. Msza pogrzebowa pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia rozpocznie się o godz. 12.00. W mieście ustawione zostaną telebimy, aby dzięki nim mieszkańcy mogli uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych.

prz/ PAP, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie