W dniu pogrzebu Pawła Adamowicza z Wieży Mariackiej w Krakowie popłynie "The Sound of Silence"

Polska
W dniu pogrzebu Pawła Adamowicza z Wieży Mariackiej w Krakowie popłynie "The Sound of Silence"
Wiki Commons/Jadwiga/CC BY 3.0

W sobotę, w dniu pogrzebu zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, z Wieży Mariackiej w Krakowie po hejnale popłynie utwór "The Sound of Silence" - podał Urząd Miasta. Zagrają go artyści muzycy z Krakowskiej Orkiestry Staromiejskiej.

W Urzędzie Miasta Krakowa przy pl. Wszystkich Świętych wystawiona zostanie w piątek księga kondolencyjna. Jako pierwszy wpisze się do niej prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, a później będą to mogli zrobić wszyscy, którzy nie wezmą udziału w uroczystościach pogrzebowych, a chcieliby w szczególny sposób pożegnać Pawła Adamowicza.

 

"Kraków myślami z Gdańskiej"

 

Od piątkowego popołudnia na wieży ratuszowej w Rynku Głównym wisieć będzie flaga z napisem "Kraków myślami z Gdańskiem". To samo hasło będzie wyświetlane na TAURON Arenie Kraków i jest już emitowane na ekranach w autobusach i tramwajach.

 

W nocy z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę barwami Gdańska zaświecą: Centrum Kongresowe ICE Kraków, kładka o. Bernatka, Pawilon Wyspiańskiego, wieża ratuszowa i estakada tramwajowa Wielicka-Lipska.

 

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz w niedzielę wieczorem został zaatakowany nożem w centrum miasta przez 27-letniego Stefana W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Samorządowiec trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, gdzie w poniedziałek po południu zmarł. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę.

 

Majchrowski: ze śmiercią Adamowicza trudno się pogodzić

 

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wpisał się w piątek do księgi kondolencyjnej ku czci zamordowanego prezydenta Gdańska, wyłożonej w Urzędzie Miasta Krakowa. "Śmierć Pana Prezydenta Adamowicz to fakt, który trudno przyjąć do wiadomości i trudno się z nim pogodzić" - napisał.

 

Prezydent zapewnił, że "wszyscy mieszkańcy Krakowa łączą się w bólu z rodziną Pana Prezydenta i wszystkimi, których ta śmierć dotknęła".

 

Po złożeniu wpisu Majchrowski powiedział dziennikarzom, że jego zdaniem reakcja Polaków na śmierć prezydenta Adamowicza to wyraz "protestu przeciwko zachowaniom polityków". - Przeciwko hejtowi, przeciwko obrażaniu się nawzajem i stosowaniu takich metod w życiu politycznym, które potem przenikają do mieszkańców i powodują tego typu działania. Szczególnie dla osób niezrównoważonych psychicznie to stanowi bardzo silne podglebie do ich działania - stwierdził prezydent Krakowa.

 

Zapowiedział, że miasto zamierza prowadzić akcję przeciwko mowie nienawiści - nie tylko w szkołach - ale zostanie ona rozpoczęta, kiedy emocje po śmierci prezydenta Gdańska nieco opadną. - Żeby nie było to coś takiego, co traktuje się jako działalność polityczną czy akcyjną, ale jako coś, co powinno mieć miejsce - podkreślił.

 

Majchrowski powiedział, że ze względu na stan zdrowia nie wybiera się w sobotę do Gdańska na pogrzeb Pawła Adamowicza.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie