Ordo Iuris przygotuje deklaracje odmawiające zgody na udział dzieci w lekcjach nt. mowy nienawiści

Polska
Ordo Iuris przygotuje deklaracje odmawiające zgody na udział dzieci w lekcjach nt. mowy nienawiści
Polsat News
Lekcja przeciwko mowie nienawiści w jednej z wrocławskich szkół.

"Wg. Konstytucji rodzice są pierwszymi wychowawcami. Oni ochronią swoje dzieci przed politycznym hejtem lepiej niż urzędnicy" - napisał prezes Ordo Iuris Jerzy Kwaśniewski, który poinformował, że instytut przygotuje oświadczenia dla rodziców, którzy nie wyrażają zgody na udział ich dzieci w zajęciach przeciw mowie nienawiści. Organizację takich lekcji zapowiedział w Warszawie Rafał Trzaskowski.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zaapelował do nauczycieli stołecznych szkół o przeprowadzenie lekcji na temat mowy nienawiści. Na podstawie materiałów Kampanii Rady Europy "Bez nienawiści" nauczyciele mają wskazać uczniom, jak reagować na to zjawisko i jak mu przeciwdziałać.


Pomocą przy przeprowadzaniu lekcji mają służyć nauczycielom materiały zamieszczone na stronie Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjnych i Szkoleń. Jest tam podręcznik Kampanii Rady Europy "Bez nienawiści" pt. "Zakładki. Przeciwdziałanie mowie nienawiści w sieci poprzez edukację o prawach człowieka".


Dokument zawiera m.in. informacje, czym jest mowa nienawiści, do kogo kierowana jest najczęściej oraz jak reagować, gdy jest się świadkiem tego rodzaju przemocy. Są tam również 22 scenariusze zajęć i działań z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi, wiedza o prawach człowieka i możliwe sposoby przeciwdziałania mowie nienawiści.

 


Podobne lekcje odbywają się już we Wrocławiu.


Propozycja przeprowadzenia takich lekcji wiąże się z tragiczną śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który w niedzielę wieczorem został zaatakowany nożem w Gdańsku podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Prezydent zmarł w poniedziałek po wielogodzinnej operacji w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku.

 

"Przestępstw z nienawiści nie można traktować wybiórczo"


"Niebawem Ordo Iuris przedstawi »Oświadczenie Rodzicielskie« dla rodziców odmawiający zgody na zajęcia szkolne zarządzone przez Trzaskowskiego w Warszawie" - napisał na Twitterze prezes Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris Jerzy Kwaśniewski.

 


Prawnik instytutu Tymoteusz Zych tłumaczył, że "projekt zajęć szkolnych przedstawiony przez Trzaskowskiego wpisuje się w złe tradycje politycznej instrumentalizacji hasła zwalczania nienawiści". Jego zdaniem, "nie ograniczy się agresji w debacie publicznej dostrzegając ją tylko u tych, z którymi się nie zgadzamy i operując nieostrymi hasłami".


Jak dodał, "trudno zrozumieć dlaczego uczniowie nie dowiedzą o aktach nienawiści ze strony marksistów czy licznych dewastacjach kościołów i cmentarzy, których skalę w corocznych raportach na temat sytuacji w Polsce dostrzega Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Przestępstw z nienawiści nie można traktować wybiórczo".

 

 

 

prz/luq/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie