Tusk i Morawiecki wezmą udział w pogrzebie Pawła Adamowicza. Ceremonia z elementami państwowymi

Polska
Tusk i Morawiecki wezmą udział w pogrzebie Pawła Adamowicza. Ceremonia z elementami państwowymi
PAP/Adam Warżawa

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk weźmie udział w pogrzebie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza - poinformował w środę członek gabinetu szefa Rady Europejskiej, były rzecznik rządu Paweł Graś. Po południu poinformowano, że w ceremonii pogrzebowej weźmie udział również premier Mateusz Morawiecki. Pogrzeb będzie organizowany przez władze miasta z elementami państwowymi.

Organizatorem uroczystości pogrzebowych prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza jest miasto Gdańsk przy udziale rodziny.

 

W środę po południu, po konsultacjach z rodziną, zdecydowano, że pogrzeb będzie organizowany przez władze miasta z elementami państwowymi. Poinformował o tym Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera. 

 

 

- Od czwartku od g. 17, przez dobę, w Europejskim Centrum Solidarności wystawiona będzie trumna prezydenta Gdańska - poinformowała w środę wiceprezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz.

 

Rodzina prezydenta Adamowicza jest w kontakcie z premierem Morawieckim 

 

Trumna zostanie wprowadzona do Bazyliki Mariackiej. - W piątek wieczorem zostanie odprawiona msza św. i do północy będzie możliwość pożegnania się z panem prezydentem w Bazylice Mariackiej - powiedziała Dulkiewicz.

 

Wiceprezydent pytana o udział przedstawicieli partii politycznych i władz państwowych na uroczystościach pogrzebowych odpowiedziała, że rodzina prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza jest w kontakcie z premierem Mateuszem Morawieckim w sprawie pogrzebu.


Zarówno w piątek, jak i w sobotę - kiedy odbędzie się pogrzeb prezydenta Adamowicza - komunikacja publiczna w Gdańsku będzie bezpłatna. Wiceprezydent Dulkiewicz zaapelowała o korzystanie z niej, by - jak mówiła - nie zablokować centrum miasta podczas uroczystości.

 

W Gdańsku ustawione zostaną telebimy, żeby mieszkańcy mogli w ten sposób uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych.

 

 

Pochówek w Bazylice Mariackiej "zgodnie z tradycją wielowiekową"

 

- Zgodnie z tradycją wielowiekową, która w Gdańsku panowała, przychylając się do prośby rodziny, a także inicjatywy metropolity gdańskiego, a także do wielu głosów, które docierały w tych dniach, pan prezydent Paweł Adamowicz zostanie pochowany w Bazylice Mariackiej - poinformował ks. Ireneusz Bradtke.

 

Bazylika będzie otwarta od godz. 7, gdzie będą już prochy prezydenta Adamowicza. - O godz. 12 pod przewodnictwem Metropolity Gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia zostanie odprawiona msza święta za Adamowicza - zapowiedział ks. Bradtke.

 

W niedzielę wieczorem Adamowicz został zaatakowany nożem w centrum miasta przez 27-letniego Stefana W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Samorządowiec trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie w poniedziałek po południu zmarł.


Paweł Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat. W samorządzie gdańskim zasiadał od początku jego powstania, tj. od 1990 roku; w latach 1994-1998 był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska.

grz/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie