Tintin kończy 90 lat. W tle oskarżenia o rasizm, faszyzm i szowinizm

Kultura

Tintin - jeden z najsłynniejszych bohaterów komiksów - kończy 90 lat. Na przygodach reportera wychowało się kilka pokoleń ludzi na całym świecie. Korespondentka Polsat News w Brukseli Dorota Bawołek sprawdziła, jak ojczyzna Tintina świętuje okrągłą rocznicę jego urodzin.

- Tintin to nieodłączna część dzieciństwa każdego Belga. Dostarcza nam prawdziwe bogactwo przeżyć i wartości, które są aktualne do dziś - powiedziała Dorocie Bawołek Belgijka, która odwiedziła wystawę poświęconą młodemu reporterowi. 

 

Życzenia z okazji 90. urodzin Tintina złożyła na Twitterze m.in. Komisja Europejska. 

 

 

Jak informuje Bawołek, obchody urodzin jednego z najsłynniejszych bohaterów komiksów na świecie odbywają się w cieniu kontrowersji. Z okazji rocznicy wydano nową, kolorową wersję przygód Tintina w Kongo. Według części Belgów, wybór tego komiksu nie był trafiony, ponieważ przygody Tintina w Kongo w dzisiejszych czasach mogą uchodzić za niepoprawny politycznie komiks.

 

Krytycy nowego wydania komiksu twierdzą, że Afrykanie są w nim przedstawieni w przerysowany i stereotypowy sposób.

 

- Trzeba tłumaczyć dzieciom, że dawniej polowano na zwierzęta, że Afryka została podbita przez białych. Potrzebne jest takie tłumaczenie, nie możemy po prostu wymazać naszej historii - powiedział Yves Fevrier, właściciel galerii. 

luq/ Wydarzenia, Polsat News

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze