Ułaskawiona po 15 latach, które spędziła w więzieniu za zabicie gwałciciela. Groziło jej dożywocie

Świat
Ułaskawiona po 15 latach, które spędziła w więzieniu za zabicie gwałciciela. Groziło jej dożywocie
Airforcemedicine/ zdj. ilustracyjne

Cyntoia Brown była ofiarą handlu ludźmi. Jako 16-latka zabiła mężczyznę, który wykorzystał ją seksualnie. W poniedziałek gubernator stanu Tennessee w Stanach Zjednoczonych, Bill Haslam ułaskawił ją po 15 latach, która spędziła w więzieniu. W jej obronie stanęli politycy, celebryci i aktywiści broniący praw człowieka.

Brown jako dziecko została oddana do adopcji. Jako nastolatka uciekła od przybranej rodziny i zamieszkała z  mężczyzną, który okazał się być sutenerem. Bił ją, gwałcił, zmuszał do prostytucji. Jednego z klientów, do którego ją wysłał, Brown zastrzeliła podczas próby kolejnego gwałtu.

 

Nastolatka w 2006 roku została skazana na karę dożywotniego pozbawienia wolności za zabójstwo i kradzież.

 

Jej historię w 2017 roku opowiedziała telewizja FOX w materiale "W obliczu życia - historia Cyntoi Brown". Po emisji dokumentu kobieta zyskała duży rozgłos i wsparcie ze strony gwiazd, w tym Rihanny i Kim Kardashian West. Zebrała się grupa prawników i aktywistów, którzy lobbowali u gubernatora aby ułaskawił ją przed zakończeniem swojej kadencji. W pismach prawnicy podkreślali lata nadużyć i przymusowej prostytucji, do której była zmuszana w młodości.

 

Zgodnie z postanowieniem gubernatora stanu Tennessee - Brown została ułaskawiona. Więzienie opuści w sierpniu 2019 roku.

 

W oświadczeniu pani Brown podziękowała gubernatorowi "za akt miłosierdzia i drugą szansę". "Zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby uzasadnić twoją wiarę we mnie" – napisała.

 

 

las/dro/ Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie