Więcej wiernych w Polsce chodzi do kościoła i przyjmuje komunię świętą

Polska

38,3 proc. - tyle wyniósł odsetek wiernych uczestniczących we mszy świętej w 2017 r. według Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. W porównaniu do zeszłego roku zwiększył się o 1,6 pkt. procentowego. Coraz więcej osób przyjmuje też komunię świętą. - Te dane pokazują, że religijność w Polsce jest stabilna - powiedział "Wydarzeniom" ks. Paweł Kłys, rzecznik archidiecezji łódzkiej.

Najnowszy rocznik Kościoła katolickiego w Polsce ("Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia AD 2019") przedstawił we wtorek dyrektor ISKK, ks. Wojciech Sadłoń SAC. Wyjaśnił, że rok 2019 to rok publikacji danych. Opracowywane były one w 2018 r. natomiast dotyczą roku 2017. Zaznaczył też, że w badaniu wykorzystano dane z ankiety przekazanej wszystkim parafiom w Polsce. Ankiety tej nie odesłało ok. 8 proc. parafii.

 

W 2017 roku w niedzielnej mszy św. uczestniczyło średnio 38,3 proc. polskich katolików, a do komunii świętej przystąpiło 17 proc. Badanie dominicantes i communicantes przeprowadzono w niedzielę 21 października 2017 r. W tym dniu odprawiono w Polsce 45178 mszy św. W stosunku do 2016 roku wskaźnik dominicantes wzrósł o 1,6 pkt. procentowego, a communicantes o 1 pkt. procentowy.

 

Wskaźnik dominicantes oblicza się jako odsetek katolików uczęszczających na niedzielną eucharystię w odniesieniu do ogólnej liczby zobowiązanych. Communicantes - jako odsetek katolików przyjmujących komunię św. w trakcie niedzielnej eucharystii w odniesieniu do ogólnej liczby zobowiązanych.

 

Najwyższe wskaźniki w diecezji tarnowskiej; najniższe - w szczecińsko-kamieńskiej

 

Najwyższy wskaźnik dominicantes odnotowano w diecezji tarnowskiej (71,7 proc.), rzeszowskiej (64,1 proc.) i przemyskiej (59,8 proc.). Najniższy w diecezji szczecińsko-kamieńskiej i łódzkiej (po 24,6 proc.) oraz koszalińsko-kołobrzeskiej (25,6 proc.).

 

Wskaźnik communicantes był najwyższy w diecezji tarnowskiej (27,6 proc.), zamojsko-lubaczowskiej (22,5 proc.) i pelplińskiej (22,1 proc.) zaś najniższy w diecezji sosnowieckiej (11,2 proc.), szczecińsko-kamieńskiej (11,2 proc.) oraz koszalińsko-kołobrzeskiej (11,4 proc.) i archidiecezji łódzkiej (11,6 proc.).
 
Z badań wynika, że w diecezjach o najwyższym wskaźniku dominicantes i communicantes proporcjonalnie najwięcej mężczyzn (względem kobiet) uczestniczy we mszy św. Jednocześnie w diecezjach, w których wskaźnik dominicantes jest najniższy, odsetek kobiet względem mężczyzn uczestniczących we mszy św. jest najwyższy i przekracza 62 proc. Również w diecezjach o najwyższych wskaźnikach dominicantes i communicantes, proporcjonalnie najmniej osób spośród uczestniczących we mszy św. przystępuje do komunii św.

bas/prz/ Wydarzenia, KAI
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie