50 tysięcy wiernych czuwało na Jasnej Górze. Rozpoczął się sezon pielgrzymek

Polska
50 tysięcy wiernych czuwało na Jasnej Górze. Rozpoczął się sezon pielgrzymek
PAP/Waldemar Deska
W sobotę na Jasną Górę przybyła Piesza Pielgrzymka Łowicka, która rozpoczęła sezon pieszych pielgrzymek.

Około 50 tysięcy członków i sympatyków Ruchu Odnowy w Duchu Świętym spotkało się w sobotę na Jasnej Górze podczas zorganizowanego po raz 23. ogólnopolskiego czuwania. Doroczne Ogólnopolskie Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym należy na Jasnej Górze do najliczniejszych zgromadzeń w roku.

Na czuwanie do Częstochowy przyjeżdżają uczestnicy wspólnot i grup modlitewnych Odnowy oraz sympatycy Ruchu z całego kraju. W tym roku spotkanie, organizowane w wigilię święta Zesłania Ducha Świętego, odbywa się pod hasłem "Aby byli jedno… - dla ewangelizacji".

 

Gościem specjalnym tegorocznego Czuwania jest Ulf Ekman, założyciel szwedzkiego kościoła charyzmatycznego Livets Ord (Słowo Życia), który wraz z żoną Birgittą w 2014 roku przeszedł na katolicyzm. Popołudniowej mszy dla uczestników spotkania będzie przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Pielgrzymkę zakończy wieczorny Festiwal "Ruah".

 

Odnowa w Duchu Świętym, zwana inaczej odnową charyzmatyczną, jest jednym z najprężniej działających i najliczniejszych ruchów w Kościele katolickim. Pierwsze grupy powstały w Polsce w latach 70. ubiegłego wieku; obecnie liczą kilkadziesiąt tysięcy stałych członków i ok. 200 tys. sympatyków.

 

Odnowa w Duchu Świętym jest ruchem o międzynarodowym zasięgu, obecnym dziś w większości krajów na świecie. Wywodzi się z ożywienia religijnego, jakie nastąpiło w kościołach protestanckich na początku XX w. Ruch, zaakceptowany przez Kościół katolicki, pobudza dziś do działania w duchu Ewangelii w wielu parafiach.

 

Jasnogórskie spotkanie rozpoczęło się, jak wszystkie spotkania ruchu - zawiązaniem wspólnoty. Potem uczestniczy czuwania modlili się i uczestniczyli w wykładach oraz Adoracji Najświętszego Sakramentu. Dzień wcześniej, w piątek, w częstochowskiej Hali Arena, odbyło się spotkanie z udziałem m.in. animatorów i liderów grup Odnowy w Duchu Świętym.

 

Odnowa w Duchu Świętym w założeniu ma pomagać odkryć współczesnym chrześcijanom Boga jako bliskiego, kochającego ojca i przyjaciela, a nie jako teoretyczne pojęcie. Członkowie ruchu aktywnie angażują się w życie Kościoła i życie społeczne, by zmieniać świat, w którym żyjemy. Uczestniczą w spotkaniach modlitewnych, akcjach i koncertach ewangelizacyjnych, pracują jako wolontariusze.

 

Od 1983 r. co roku na Jasnej Górze odbywają się czuwania i kongresy Odnowy w Duchu Świętym, gromadzące członków i sympatyków Ruchu. Biorą w nich udział tysiące osób z kraju i z zagranicy. Gośćmi są znani i obdarowani niezwykłą mocą słowa hierarchowie, kaznodzieje i ewangelizatorzy. Odnowa organizuje też rekolekcje dla kapłanów.

 

Kończący sobotnie spotkanie festiwal "Ruah" to inicjatywa Stowarzyszenia Nowa Ewangelizacja, skierowana do uczestników Czuwania oraz mieszkańców Częstochowy z okazji obchodzonej w niedzielę uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

 

Głównym celem imprezy jest ukazanie roli Ducha Świętego w codziennym życiu. Inspiracją festiwalu są słowa Jana Pawła II wypowiedziane w 1993 r. w Castel Gandolfo, gdy papież zgodził się przyjąć honorowe obywatelstwo Częstochowy: "Częstochowa to Dobre Miasto". "Taka wypowiedź i ocena zobowiązują" - podkreślają organizatorzy chrześcijańskiego festiwalu.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie