Władze Wielkiej Brytanii wzmacniają działania przeciwko dronom po paraliżu lotniska Gatwick

Świat
Władze Wielkiej Brytanii wzmacniają działania przeciwko dronom po paraliżu lotniska Gatwick
Pixabay.com.com/ Lars_Nissen_Photoart

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił wzmocnienie środków przeciwko dronom po sparaliżowaniu ruchu lotniczego krótko przed świętami Bożego Narodzenia na podlondyńskim lotnisku Gatwick.

Ruch dronów będzie teraz zabroniony w strefie 5 km wokół lotnisk; obecnie jest to jednokilometrowa strefa - ogłosił w poniedziałek wieczorem brytyjski rząd.

 

Od 30 listopada posiadacze dronów o wadze od 250 gramów do 20 kg będą musieli zarejestrować się i zdać odpowiedni test umiejętności obsługi dronów.

 

Policja może nałożyć grzywny w wysokości do 100 funtów, jeśli użytkownik drona odmawia wylądowania swego bezzałogowego statku powietrznego lub nie okaże jego dowodu rejestracyjnego.

 

Gatwick, drugie pod względem liczby obsługiwanych pasażerów lotnisko w Wielkiej Brytanii i siódme w Europie, musiało odwołać bądź przekierować na inne lotniska w dniach 19-21 grudnia około 1000 połączeń z powodu zakłóceń spowodowanych dronami latającymi w pobliżu Gatwick. W wyniku incydentu ucierpiało ok. 140 tysięcy pasażerów podróżujących w okresie świąt.

 

Do tej pory nikomu nie postawiono zarzutów w związku z lotami dronów nad lotniskiem Gatwick. 21 grudnia zatrzymano dwie osoby w tej sprawie, lecz po dwóch dniach wypuszczono je, nie stawiając żadnych zarzutów.

 

Władze największego brytyjskiego lotniska, londyńskiego Heathrow, i Gatwick poinformowały o zamiarze zainwestowania wielu milionów funtów w urządzenia odstraszające drony. Systemy ochrony przed dronami działają na zasadzie zakłócania ich łączności z operatorami.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie