Drony kolejny dzień paraliżują lotnisko Gatwick w Wielkiej Brytanii

Świat

Drugie co do liczby obsługiwanych pasażerów lotnisko Wielkiej Brytanii Gatwick odwołało w czwartek wszystkie loty ze względu na latające w pobliżu drony. Port pozostanie zamknięty przynajmniej do piątku rano. Policja podkreśla, że loty dronów są "rozmyślnym aktem, mającym na celu zakłócenie działania portu lotniczego". Zastrzeżono jednak, że nic nie wskazuje na podłoże terrorystyczne.

Szef operacji lotniczych na Gatwick, Chris Woodroofe, powiedział o tym BBC. "(...) w ostatniej godzinie widziano tam kolejnego drona, więc na tym etapie nie otwieramy (lotniska) i nie mogę powiedzieć, kiedy otworzymy" - oświadczył. Zapewnił, że nastąpi to dopiero, kiedy można to będzie zrobić bezpiecznie.

 

Lotnisko otwarto na krótko około godz. 3 nad ranem w czwartek, ale z powodu kolejnego drona zamknięto je już po 45 minutach.

Zamknięcie Gatwick naraziło na poważne niedogodności dziesiątki tysięcy pasażerów. Samoloty kierowane są na inne lotniska, oba terminale są pełne ludzi, z których wielu spędziło tam noc na ławkach i na podłodze.

 

"Radzimy wszystkim, którzy lecą z Gatwick lub odbierają kogoś z lotniska w czwartek, 20 grudnia, aby sprawdzić stan swojego lotu napisano w komunikacie na Twitterze.

 

Policja podkreśla, że loty dronów w pobliżu Gatwick są "rozmyślnym aktem, mającym na celu zakłócenie działania portu lotniczego". Zastrzeżono jednak, że nic nie wskazuje na podłoże terrorystyczne.

 

- Za każdym razem, kiedy Gatwick próbuje ponownie otworzyć pas startowy, drony pojawiają się ponownie - powiedział Sekretarz Transportu Chris Grayling.

 

Rzecznik premier Theresy May podkreślił, że loty dronów w pobliżu londyńskiego lotniska są działaniem nieodpowiedzialnym i absolutnie nie do przyjęcia. Wyraził współczucie pasażerom narażonym na tak wielkie niedogodności. Wojsko skierowało "specjalistyczny sprzęt" na Gatwick. Informację tę potwierdził na Twitterze minister obrony Gavin Williamson.

 

Theresa May podkreśliła w czwartek, że konsultuje się w sprawie nowych uprawnień dla policji w zakresie obsługi dronów, które utałwiłyby interwencje w takich sytuacjach.

 

 

Gatwick po lotnisku Heathrow jest drugim co do wielkości portem lotniczym w Wielkiej Brytanii.

W czwartek port miał obsłużyć 110 tysięcy pasażerów z 760 lotów. Samoloty kierowane są na inne lotniska, oba terminale są pełne ludzi, z których wielu spędziło tam noc na ławkach i na podłodze.

ked/ PAP, Polsat News

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze