Jarosław Gowin zapowiedział konwencję programową Porozumienia na niedzielę

Polska
Jarosław Gowin zapowiedział konwencję programową Porozumienia na niedzielę
PAP/Jakub Kamiński

W niedzielę w Krakowie odbędzie się konwencja programowa Porozumienia. Przedstawiony zostanie plan polityki europejskiej, propozycje dla dużych i średnich miast oraz program "Energia plus" - zapowiedział w poniedziałek lider ugrupowania, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Gowin poinformował, że konwencja rozpocznie się o godz. 12. Wśród gości ma być m.in. lider PiS Jarosław Kaczyński.

 

- Przedstawimy po pierwsze plan polityki europejskiej, głównym autorem tego planu jest wicemarszałek Senatu Adam Bielan - powiedział Gowin na poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie. Dodał, że przedstawiony zostanie również "plan adresowany do dużych i średnich miast", którego autorem jest najmłodszy prezydent polskiego miasta, prezydent Chełma Jakub Banaszek.

 

Ponadto - zapowiedział Gowin - zaprezentowane zostaną także szczegóły programu "Energia plus", zaanonsowanego przez niego na grudniowej konwencji programowej Zjednoczonej Prawicy.

 

Dopytywany, czy rozwiązania programowe, które zostaną zaprezentowane w niedzielę były konsultowane wewnątrz Zjednoczonej Prawicy (PiS, Porozumienie, Solidarna Polska), Gowin przyznał, że informował prezesa PiS, jakie postulaty programowe będą przedstawiane.

 

- Ale to nie jest konwencja programowa PiS, ani całej Zjednoczonej Prawicy, tylko Porozumienia. W związku z tym charakter treści programowych jest ustalany przez nas, a prace nad tym programem koordynuje minister (przedsiębiorczości i technologii Jadwiga) Emilewicz - powiedział Gowin. Emilewicz jest wiceszefową Porozumienia.

 

Program "Energia plus"

 

Zapowiadając podczas grudniowej konwencji Zjednoczonej Prawicy o program "Energia plus" Gowin mówił, że w jego ramach proponowana jest m.in. budowa, we współpracy z uczelniami, odnawialnych źródeł energii, przede wszystkim dla 5 mln gospodarstw domowych.

 

Z kolei Emilewicz mówiła niedawno w Radiu Kraków, że głównym filarem programu "Energia plus", będzie "energetyka rozproszona, energetyka prosumencka". Zaznaczyła, że musi zostać stworzona "możliwość postawienia własnego źródła energii odnawialnej i wprowadzenia nadmiaru tej energii do sieci". - To się opłaca, bo mamy tanie ogrzewanie domu czy wody w mieszkaniu, a dodatkowo możemy na tym trochę zarobić, oddając nadmiar energii do sieci - powiedziała wówczas Emilewicz.

 

Przygotowanie programu będzie polegać na "niezbędnych zmianach legislacyjnych" oraz wprowadzeniu "instrumentów finansowych, które sprawią, że Polakom będzie się opłacało produkować prąd na własne potrzeby". To jest - dodała Emilewicz - "najlepszy sposób ograniczenia kosztów energii elektrycznej".

 

- Samorządom i przedsiębiorcom będzie opłacało się stawiać farmy fotowoltaiczne na budynkach i w ich sąsiedztwie, bo to jest dzisiaj bardzo niskokosztowe - mówiła Emilewicz zaznaczając, że musi być przede wszystkim stworzona możliwość "przypinania się takich indywidualnych instalacji do sieci".

 

Zapowiadając w grudniu propozycje programowe Porozumienia, Gowin mówił m.in., że teraz jest czas, żeby zwrócić się ku klasie średniej. Zadeklarował, że ze swoim programem Zjednoczona Prawica dotrze do każdej polskiej wsi, miasteczka i miasta.

ked/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie