Podróże na święta: wzmożony ruch na drogach, częstsze kontrole policji, trudne warunki pogodowe

Polska

Polacy ruszyli na święta. Tłoczniej zrobiło się na dworcach i krajowych drogach. Policjanci rozpoczęli w piątek wzmożone kontrole. Zwrócą szczególną uwagę na stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów i sposób przewożenia pasażerów. Będą też sprawdzać prędkość. Akcja potrwa do 26 grudnia. Warunki na drogach pogarszają marznący deszcz, deszcz ze śniegiem i silne podmuchy wiatru.

Przez całe święta prowadzona będzie policyjna  akcja "Bezpieczny Weekend - Boże Narodzenie 2018". Kierowcy mogą spodziewać się częstszych kontroli m.in.  prędkości, stanu pojazdu. Policjanci zwrócą szczególną uwagę na stan trzeźwości kierujących, ponieważ już w tym roku zatrzymano aż 100 tys. pijanych kierowców.

 

Na drogach krajowych i autostradach widać wzmożony ruch. Na autostradzie A2 tworzy się korek w stronę centrum. W oczekiwaniu przy bramkach stoi tez wiele TIR-ów. Na wjeździe na autostradę w Gołuskach utworzył się 3-minutowy zator.

 

- Na wszystkich bramkach mamy pełną obsadę, ale widać wzmożony ruch, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość - mówi Renata Rychlewska, rzeczniczka prasowa firmy Autostrady Eksploatacja S.A. Zaapelowała przy tym, by kierowcy dobrze przygotowali się do podróży płatnymi odcinkami autostrady.

 

- Każdy przypadek, gdy kierowca przy bramce zaczyna wypytywać, ile kosztuje przejazd, czym może zapłacić, gdy zaczyna szukać portfela a nawet wysiada z auta i zaczyna poszukiwania pieniędzy w bagażniku, oznacza dłuższy czas oczekiwania dla innych użytkowników drogi - zaznaczyła.

 

Rzeczniczka przypomniała, by każdy kierowca wjeżdżający na płatny odcinek autostrady miał przy sobie, w zasięgu ręki, pieniądze lub kartę płatniczą.

 

Wskazała też, że warto przed wyruszeniem w trasę zajrzeć do Internetu, by zapoznać się z obowiązującymi stawkami za przejazd i możliwymi metodami płatności.

 

Pogodowe utrudnienia

 

Kolejnym utrudnieniem dla kierowców jest pogoda. Warunki na drogach pogarszają marznący deszcz, deszcz ze śniegiem i silne podmuchy wiatru.

 

Na Dworcu Centralnym w Warszawie, jak informuje reporter Polsat News Arnold Nadolczak, pociągi przyjeżdżają zgodnie z rozkładem. Koleje już od dłuższego czasu przygotowywały się na święta. Jeśli na jakiejś linii występowałoby oblężenie, to będą interweniowały poprzez doczepianie dodatkowych składów. PKP kontroluje także pogodę i ewentualne usterki na torach. W razie pojawienia się uszkodzeń torów lub pociągów, w gotowości są specjalne zespoły, a także zastępcze lokomotywy i pługi.

 

Bezpieczeństwo w domu

 

Policja apeluje, by przed wyruszeniem w świąteczną podróż dobrze zabezpieczyć mieszkanie przed kradzieżą, bo tych w okresie świąt jest o kilkanaście procent więcej. Nie powinno się publikować w mediach społecznościowych informacji o tym, że wyjeżdżamy, jak długo nas nie będzie, a także dodawać zdjęć, na których widać wnętrze domów, ze sprzętem, bo to gotowa informacja dla złodziei.

 

- Nie zostawiajmy włączonych lampek, zamknijmy dobrze drzwi, sprawdźmy, czy główny zawór wody jest zakręcony, tak byśmy nie musieli wracać kilkaset kilometrów z powodu zalania sąsiada - przypomina podinspektor Radosław Kobryś, z Komendy Głównej Policji.

ked/prz/ Polsat News, PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!