"Polityka Insight": rząd planuje zamrozić ceny energii. Gryglas: firmy dostaną rekompensatę

Biznes

Rząd planuje na 2019 r. zamrozić ceny energii na obecnym poziomie, a spółkom energetycznym zrekompensować straty - poinformowała "Polityka Insight", powołując się na roboczy projekt zmian prawa energetycznego. Informację o rekompensatach dla firm, potwierdził w programie "Polityka na ostro" Zbigniew Gryglas (PiS).

Z informacji "Polityka Insight" wynika, że według projektu nowelizacji w 2019 r. opłaty za przesył i dystrybucję energii elektrycznej dla gospodarstw domowych nie będą mogły być wyższe niż 31 grudnia 2018 r., a za sprzedaż - 1 stycznia 2018 r.

 

Nowe prawo miałoby też zmusić państwowe i prywatne spółki obracające energią do renegocjowania umów z samorządami i firmami, jeżeli cena za sprzedaż energii przekracza 270 zł/MWh. Będzie to dotyczyło kontraktów zawartych po 1 lipca 2018 r.

 

Przedsiębiorstwa energetyczne miałyby tworzyć cenniki, w których ustalą wysokość opłat za prąd dla określonych odbiorców. Cenniki prądu nie byłyby zatwierdzane przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

 

Rekompensata dla firm

 

Projekt przewiduje też, że firmy energetyczne, które na 2019 r. za dystrybucję i sprzedaż energii elektrycznej zaproponowały ceny wyższe o 5 proc. niż tegoroczne, zostaną z mocy ustawy zmuszone do "nadzwyczajnego obniżenia taryfy". Jednocześnie w wyniku tej obniżki nowa taryfa nie będzie mogła być niższa niż w 2018 r., a zysk spółek z dystrybucji i sprzedaży energii nie będzie mógł spaść poniżej 2 proc.

 

W zamian za utrzymanie stawek za energię na obecnym poziomie spółki energetyczne miałyby otrzymać wsparcie od państwa. Będzie ono finansowane ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2. Przekazane środki firmy energetyczna miałyby przeznaczać na inwestycję w OZE, kogenerację, czy ochronę środowiska.

 

Nowelizacja miałaby zobowiązać regulatora do nakładania kar pieniężnych na przedsiębiorstwa, które zaproponują odbiorcom ceny wyższe, niż przewidują nowe przepisy, oraz nie zmienią umów zawartych z samorządami i firmami. Wysokość kar nie będzie mogła przekroczyć 10 proc. przychodu firmy osiągniętego w poprzednim roku podatkowym.

 

Jak podała "Polityka Insight", prace nad dokumentem jeszcze się nie zakończyły.

 

Gryglas: firmy energetyczne nie podniosą cen dla większości odbiorców

 

Zbigniew Gryglas (PiS) pytany w programie "Polityka na ostro" o plany zamrożenia cen energii, odparł, że "to nie będzie tego typu rozwiązanie". - Nad tym rozwiązaniem szczegółowym, takim technicznym, w jaki sposób osiągniemy ten efekt, że Polacy nie odczują tych wzrostów cen, nad tym pracuje minister energii. Ogłosimy to za kilka dni. Efekt będzie taki, że tych podwyżek nie będzie - powiedział polityk w programie Agnieszki Gozdyry.

 

 

Gryglas dodał, że firmy energetyczne dostaną rekompensatę. - Nie podniosą cen dla większości odbiorców - podkreślił. 

 

- Duża część z tej kwoty, która będzie przeznaczona na ten program, pochodzi ze sprzedaży uprawnień do emisji, które były zatrzymane dotychczas. Jest to kwota bardzo duża, ona sięga miliarda euro - powiedział Gryglas. 

luq/ PAP, Polsat News

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze