Na pogrzeb posłanki Jolanty Szczypińskiej przyjadą premier, marszałek Sejmu i prezes PiS

Polska
Na pogrzeb posłanki Jolanty Szczypińskiej przyjadą premier, marszałek Sejmu i prezes PiS
PAP/Bartłomiej Zborowski

W poniedziałek w Słupsku odbędzie się pogrzeb posłanki PiS Jolanty Szczypińskiej. W uroczystościach żałobnych o charakterze oficjalnym udział wezmą m.in. premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Marek Kuchciński oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński. Posłankę pożegnano w sobotę podczas konwencji jej partii w Szeligach koło Warszawy. Szczypińska zmarła 8 grudnia po długiej chorobie. Miała 61 lat.

Jak poinformował we wtorek dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka, uroczystości pogrzebowe będą miały charakter oficjalny, a ich organizatorem będzie Kancelaria Sejmu. Uroczystości pogrzebowe Jolanty Szczypińskiej rozpoczną się w poniedziałek o godz. 11:30 w Kościele Mariackim w Słupsku. Bezpośrednio po mszy świętej nastąpi przejście na cmentarz komunalny. 

 

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział podczas konwencji PiS w sobotę, że śmierć Jolanty Szczypińskiej "to bardzo smutna wiadomość".

 

- Przyjmujemy ją jako ciężki cios dla nas, dla partii; ja też przyjmuję ją jako ciężkie uderzenie, jako bardzo ciężki cios - powiedział Jarosław Kaczyński.

 

Jolanta Szczypińska z zawodu była pielęgniarką. W latach 80. zakładała "Solidarność" w Służbie Zdrowia w Słupsku. Działała w podziemiu. Karierę polityczną zaczynała w Porozumieniu Centrum, partii Jarosława Kaczyńskiego. Następnie była wśród współzałożycieli Prawa i Sprawiedliwości.

 

Była posłanką na Sejm RP ze Słupska w IV, V, VI, VII oraz w obecnej VIII kadencji. Zasiadała w Komisji Zdrowia oraz Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych. Była wiceprzewodniczącą Klubu Parlamentarnego PiS. Należała także do delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, do Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu RP i Sejmu Republiki Litewskiej.

 

Pracowała też w czterech zespołach parlamentarnych - jako wiceprzewodnicząca w zespole polsko-chorwackim i zespole polsko-palestyńskim oraz jako członkini w zespołach: polsko-ukraińskim i w polsko-tajwańskim.

hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie