W Rodzinnym Domu Dziecka mieli znęcać się nad podopiecznymi. Bić, głodzić i poniżać

Polska
W Rodzinnym Domu Dziecka mieli znęcać się nad podopiecznymi. Bić, głodzić i poniżać
Pixabay.com/ AnnieSpratt

Prowadzące w Gdańsku rodzinny dom dziecka małżeństwo zostało oskarżone o znęcanie się przez trzy lata nad ośmiorgiem podopiecznych. Dzieci były m.in. wyzywane i bite, za karę wyrzucano je z domu mimo niesprzyjającej pogody i późnej pory.

Jak poinformowała w piątek rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk, aktem oskarżenia w tej sprawie objęto 41-letnią Wiolettę W. i jej 44-letniego męża - Andrzeja W. Małżeństwo prowadziło w Gdańsku rodzinny dom dziecka.

 

Śledztwo w tej sprawie miało swój początek w lutym br., kiedy to pracownicy gdańskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie otrzymali informację dotyczącą niewłaściwego postępowania małżonków wobec jednego z chłopców, którym się opiekowali.

 

Jak poinformowała Wawryniuk, w trakcie postępowania ustalono, że chłopiec nie był jedynym dzieckiem źle traktowanym przez parę. Prokuratorzy znaleźli dowody na to, że od lutego 2015 r., przez trzy lata, małżeństwo znęcało się psychicznie i fizycznie nad ośmiorgiem podopiecznych. Dla dwójki z nich para stanowiła rodzinę zastępczą, a pozostałe dzieci trafiły pod jej opiekę na czas postępowań dotyczących ich dotychczasowych opiekunów.

 

Bił rurą od odkurzacza

 

Rzecznik poinformowała, że małżonkowie wyzywali dzieci, wydzielali im jedzenie w taki sposób, że dzieci były głodne. Dzieci straszono też niezgodą na ich spotkanie z rodziną, a czasem uniemożliwiając takie spotkania.

 

Podopieczni małżeństwa byli też za karę zmuszani do przebywania na dworze o późnych porach i przy niesprzyjającej pogodzie. Dzieci były szarpane za ręce i bite rękoma. Andrzej W. jedną z pokrzywdzonych dziewczynek kilkakrotnie szarpał i rzucał na podłogę, jednego z chłopców przywiązał do łóżka i uderzał pięścią w brzuch, a kolejnego - bił rurą od odkurzacza.

 

W śledztwie małżeństwo nie przyznało się do popełnienia zarzucanych mu czynów. Za znęcanie się nad dziećmi grozi do 8 lat więzienia.

 

Po zatrzymaniu wobec pary zastosowano dozór policyjny i zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonymi oraz zbliżania się do nich na odległość mniejszą niż 50 metrów. Prokuratura zakazała też parze prowadzenia działalności związanej z opieką nad dziećmi.

 

Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany przez Prokuraturę Rejonową Gdańsk-Śródmieście do Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe.

las/ml/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie