"Polska królestwem węgla". Wielki transparent w Krakowie

Polska

Przy okazji szczytu klimatycznego COP24 grupa osób rozwinęła na Wawelu trzydziestometrowy transparent z napisem "Polska królestwem węgla". Ma on być komentarzem do polityki polskiego rządu, który - ich zdaniem - nie zamierza wycofywać się z gospodarki opartej na węglu.

W niedzielę w Krakowie ramach szczytu COPR24 odbywa się posiedzenie parlamentarzystów z całego świata.

 

"To komentarz do polityki polskiego rządu"

 

- Transparent był widoczny przez ok. 15-20 minut. Później zwinęliśmy go, ponieważ nie zależy nam na chaosie i incydentach. Nasza obecność tu ma związek ze szczytem COP24. Chodziło o pewien gest, komentarz do polityki polskiego rządu i słów prezydenta na temat polityki węglowej – mówi polsatnews.pl jeden z uczestników (prosił o anonimowość).

 

Uczestnik protestu

"Lokalne zanieczyszczenie środowiska i negatywny wpływ na zdrowie to tylko część skutków spalania węgla. W skali globalnej konsekwencje będą jeszcze gorsze" - czytamy w informacji prasowej, którą przekazali nam uczestnicy protestu.

 

Uczestnik protestu

  

Protestujący przekonują, że należy, "jak najszybciej zamknąć kopalnie i jak najszybciej przejść na korzystanie z odnawialnych źródeł energii". "Nie możemy dłużej czekać z transformacją gospodarki. Węgiel to nie tylko CO2, to przede wszystkim dewastujący środowisko przemysł" – komentuje jeden z uczestników protestu.

 

Kowalczyk: węgiel podstawą energetyki 

 

Beata Mazurek zapewniała w niedzielę na spotkaniu parlamentarzystów w trakcie COP24, że polski rząd dąży do ograniczenia emisji CO2. Na spotkaniu Unia Międzyparlamentarna wezwała do zwiększenia nakładów na technologie przyjazne dla klimatu. W przyjętej rezolucji parlamentarzyści z całego świata zwrócili uwagę, że zmiany klimatu mogą zagrażać światowemu rozwojowi i pokojowi.

 

Z kolei w czwartek w Polsat News Henryk Kowalczyk mówił, że "węgiel jest naszą podstawą energetyki, póki co. Na pewno jego udział w miksie (energetycznym - red.) będzie malał, ale jeszcze przez wiele lat będziemy go wykorzystywać" - podkreślił. I dodał: "do 2050 roku na pewno będziemy jeszcze korzystać w węgla, co będzie później trudno powiedzieć" - zaznaczył. Mówił też, że "bardzo mocno wspierałby energię słoneczną". 

mta/bas/ polsatnews.pl; Zdjęcia: Uczestnik protestu
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie