Nowy rozkład PKP wszedł w życie. Więcej połączeń na najpopularniejszych trasach

Polska

W niedzielę, 9 grudnia zmieniił się rozkład jazdy pociągów. Pojawiły się w nim nowe połączenia - poinformowała w komunikacie spółka PKP Polskie Linie Kolejowe. Jak podał Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP PLK, "Do godziny 12.00 na tory wyjechało prawie 1500 pociągów pasażerskich, to 40 proc. wszystkich zaplanowanych na dziś składów".

"Rozkład jazdy jest wdrażany zgodnie z planem. Sieć kolejowa jest przejezdna. Nie ma wydarzeń, które utrudniałyby kursowanie pociągów. Dla zabezpieczenia przejezdności linii kolejowych jest 15 lokomotyw, 64 pociągi sieciowe i 168 zespołów do usuwania awarii. Przewoźnik PKP Intercity na głównych stacjach utrzymuje rezerwę wagonów" - poinformował rzecznik.

 

Jak podało PKP we wcześniejszym komunikacie, "PKP PLK i przewoźnicy wspólnie opracowali ofertę połączeń dla podróżnych, maksymalnie wykorzystując dostępną przepustowość linii".


Spółka poinformowała, że "na sieci kolejowej, często obok przejeżdżających pociągów, trwają inwestycje z Krajowego Programu Kolejowego. Ich efektem będą coraz lepsze podróże". Podkreśliła przy tym, że "w nowym rozkładzie jazdy lepszy komfort obsługi podróżnych zapewnią przebudowane i zmodernizowane perony na stacjach i przystankach w różnych regionach kraju".


Informacje w języku Braille’a


"Podróżni wyruszą w drogę z nowych, udostępnionych w tym roku, komfortowych peronów. Dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się na 29 stacjach przygotowano informacje w języku Braille’a". Takie udogodnienie pojawia się m.in. na stacji Gorzów Wielkopolski Wschodni, Grybów, Nieszawa Waganiec, Włoszczowa Północ, Dąbrowa Górnicza Ząbkowice - podała PKP PLK.


W komunikacie dodano również, że nowy rozkład jazdy jest już dostępny na stronie portalpasazera.pl oraz na stacjach i przystankach w formie plakatów.


"Odjazdy i przyjazdy pociągów są wyświetlane także na tablicach i infokioskach. Informacje na temat rozkładu jazdy przekazują przewoźnicy. Do dyspozycji podróżnych 9 i 10 grudnia br. na największych dworcach w Polsce będą informatorzy mobilni - Warszawie Centralnej, Wschodniej i Zachodniej, Gdańsku, Gdyni Głównej, Wrocławiu, Zakopanem, Krakowie Głównym, Katowicach, Poznaniu i Szczecinie" - informuje PKP PLK.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie