Prezydent Austrii przyjechał do Polski drugą klasą. PKP: wagon pierwszej klasy miał usterkę

Świat
Prezydent Austrii przyjechał do Polski drugą klasą. PKP: wagon pierwszej klasy miał usterkę
Flickr/AEA Imagebank/CC BY 2.0

Alexander Van der Bellen, prezydent Austrii, zapowiedział, że na szczyt klimatyczny w Katowicach przyjedzie pociągiem. W ten sposób promował ograniczanie emisji CO2. Ale nie przewidział, że wagon, którym miał jechać, nie dotrze do Wiednia. Van der Bellen pojechał jak zwykły pasażer. - Wagon pierwszej klasy został wycofany z powodu usterki, nie wiedzieliśmy o podróży prezydenta - wyjaśnia nam PKP.

"Jesteśmy teraz na dworcu w Wiedniu, skąd udamy się do Katowic na szczyt klimatyczny. Dzięki temu, że cała nasza delegacja jedzie tam pociągiem, nie wytworzymy 3,3 ton dwutlenku węgla" - poinformował prezydent Van der Bellen, w nagraniu opublikowanym na Facebooku. Zapewnił, że jego zespół zrobi wszystko, "by konferencja okazała się sukcesem".

 

 

Gdy pociąg PKP Intercity przyjechał na stację, okazało się, że w składzie nie ma wagonu, w którym prezydencka delegacja zarezerwowała miejsca. Delegacja i dziennikarze wsiedli więc do pierwszego dostępnego w wagonu, w którym były miejsca drugiej klasy. Zdecydowano też, że wywiady będą udzielane w wagonie restauracyjnym.

 

"Nie wiedzieliśmy o podróży prezydenta"

 

- PKP Intercity i austriackie koleje - ÖBB-Personenverkehr AG - nie otrzymały żadnej informacji o podróży prezydenta Austrii na to wydarzenie pociągiem relacji Wiedeń - Katowice, co uniemożliwiło przewoźnikom przygotowanie się na zaistniałą sytuację - odpowiedziała nam rzeczniczka prasowa PKP Intercity Agnieszka Serbeńska, którą zapytaliśmy o zdarzenie.

 

Jak wyjaśniła, "w systemie rezerwacyjnym nie było też specjalnego zamówienia na wagon czy miejsca siedzące". - Problem wagonu pierwszej klasy, który został wyłączony w wyniku usterki oraz brak możliwości zastąpienia go innym, został rozwiązany poprzez przelokowanie pasażerów, w tym również prezydenta i towarzyszących mu osób oraz dziennikarzy - poinformowała Serbeńska.

Dodała też PKP Intercity otrzymały informację o terminie powrotu austriackiej delegacji do Wiednia i są  przygotowane do obsługi jej przejazdu.

 

Konferencja w Katowicach potrwa blisko dwa tygodnie, do 14 grudnia. Podczas szczytu ma zostać przyjęta "mapa drogowa" realizacji Porozumienia paryskiego, czyli pierwszej w pełni globalnej umowy na rzecz klimatu.

 

WIDEO: Szczyt klimatycznego COP24 w Katowicach - materiał "Wydarzeń"

bas/dro/ Kleine Zeitung, kurier.at, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie