Prezydent Piotrkowa Trybunalskiego zawierzył miasto Maryi Królowej Polski

Polska
Prezydent Piotrkowa Trybunalskiego zawierzył miasto Maryi Królowej Polski
epiotrkow.pl

"Klękam przed Bogiem i przed Tobą, Maryjo (...) aby zawierzyć Twojemu Niepokalanemu Sercu miasto Piotrków Trybunalski - jego władze samorządowe, wszystkich przedstawicieli władzy byłej, obecnej i przyszłej, a przede wszystkim mieszkańców naszego grodu" - brzmi "Akt Zawierzenia" podpisany przez prezydenta Krzysztofa Chojniaka. O zawierzeniu miasta Maryi Królowej Polski zdecydowali tamtejsi radni.

Uroczysta msza święta odbyła się w sobotę w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Piotrkowie. Jak informuje "Dziennik Łódzki", W świątyni zgromadziło się kilkuset wiernych, w tym m.in. poseł PiS Grzegorz Lorek i przedstawiciele władz samorządowych Piotrkowa z prezydentem Krzysztofem Chojniakiem, wiceprezydentami Andrzejem Kacperkiem i Adamem Karzewnikiem oraz przewodniczącym Rady Miasta Piotrkowa Marianem Błaszczyńskim.

 

Zawierzenie miasta dokonało się poprzez odczytanie "Aktu Zawierzenia" przez prezydenta Krzysztofa Chojniaka.

"Chroń nasze miasto i jego mieszkańców"

 

"Jako prezydent Piotrkowa Trybunalskiego, klękam przed Bogiem i przed Tobą, Maryjo, w obecności wszystkich Aniołów i Świętych, Męczenników i patronów Polski oraz wszystkich tutaj zebranych, aby zawierzyć Twojemu Niepokalanemu Sercu miasto Piotrków Trybunalski - jego władze samorządowe, wszystkich przedstawicieli władzy byłej, obecnej i przyszłej, a przede wszystkim mieszkańców naszego grodu. (...) Królowo Polski, Twojemu Niepokalanemu Sercu zawierzam rozwój naszego miasta, wszystkie plany, finanse, inwestycje miejskie, instytucje, zakłady pracy, stowarzyszenia i organizacje w Piotrkowie Trybunalskim. Niepokalana Maryjo, chroń nasze miasto i jego mieszkańców od wszelkiego zła. (...)" - brzmi cytowany przez "Dziennik Łódzki" fragment aktu.

 

W sobotniej mszy brało udział także kilkunastu księży proboszczów piotrkowskich parafii, bo Matce Boskiej zawierzony został również cały Dekanat Piotrkowski.

 

 

"Konstytucyjny rozdział Kościoła od państwa"

 

Stanowisko w sprawie zawierzenia Piotrkowa Matce Boskiej przyjęła na listopadowej sesji Rada Miasta Piotrkowa. Wówczas 13 z 17 radnych zagłosowało za, dwóch było przeciw, dwóch wstrzymało się od głosu, a sześcioro nie wzięło udziału w głosowaniu.

 

Sprawa wywoływała jednak kontrowersje - podkreśla "Dziennik". Nie brakowało głosów krytycznych, odwołujących się do konstytucyjnego rozdziału Kościoła od państwa i powołujących się przy tym na autorytety także kościelne.

 

Projekt uchwały przygotował związany z Prawem i Sprawiedliwością przewodniczący Rady Miasta Marian Błaszczyński.

zdr/ Dziennik Łódzki, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie