"Powinniśmy pamiętać o naszych matkach, żonach, babciach". Premier na urodzinach Radia Maryja

Polska
"Powinniśmy pamiętać o naszych matkach, żonach, babciach". Premier na urodzinach Radia Maryja
PAP/Tytus Żmijewski

- Powinniśmy z większą czcią i miłością pamiętać o naszych matkach, żonach, babciach, siostrach, córkach z tamtych lat, które poprzez swoją cichą, wielką pracę przechowywały wiarę, religię, język, kulturę - przechowywały Polskę - powiedział w sobotę w Toruniu premier Mateusz Morawiecki.

Premier uczestniczył w mszy św. z okazji 27. rocznicy powstania Radia Maryja. Przewodniczył jej metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga. Koncelebrowało ją kilkunastu biskupów. W Arenie Toruń, gdzie była sprawowana, i w namiotach przed znajdowało się ok. 10 tys. osób - słuchaczy radia. W uroczystościach rocznicowych wzięli udział także minister-członek Rady Ministrów Beata Kempa, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski, wiceministrowie, parlamentarzyści i przedstawiciele lokalnych władz - prezydent Torunia Michał Zaleski oraz wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

 

Eucharystię poprzedziły wspólne modlitwy uczestników oraz Koncert Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze.

 

"Jedna z osób duchownych, która jest tutaj z nami, powiedziała mi kiedyś, że w stulecie odzyskania niepodległości za mało mówimy o naszych paniach. Czcimy powstańców, legionistów, naszych żołnierzy wszystkich wojen i powstań, wielkich ojców, którzy przyczynili się do tej niepodległości. To jest bardzo słuszne, ale powinniśmy z większą czcią i miłością pamiętać o naszych matkach, żonach, babciach, siostrach, córkach z tamtych lat, które poprzez swoją cichą, wielką pracę przechowywały wiarę, religię, język, kulturę - przechowywały Polskę" - mówił premier.

 

Dodał, że to dzięki nim wszyscy jesteśmy dzisiaj tutaj, gdzie jesteśmy.

 

- Winniśmy im wielką wdzięczność, że były w strasznych latach, trudnych dniach i dekadach cały czas bliskie idei Polski - szczęśliwej, wielkiej, wspaniałej Polski - podkreślił Morawiecki.

zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie