Ośmioro posłów Nowoczesnej dołączyło do klubu Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska

Polska

Robert Tyszkiewicz z Platformy Obywatelskiej poinformował, że klub PO przez aklamację przyjął nową nazwę Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska. Ośmioro dotychczasowych posłów klubu Nowoczesnej dołączyło do klubu PO-KO, a jego wiceprzewodniczącymi zostali Kamila Gasiuk-Pihowicz i Marek Sowa.

Do klubu Koalicji Obywatelskiej dołączyli także Michał Jaros, Kornelia Wróblewska, Elżbieta Stępień, Krzysztof Truskolaski i Paweł Kobyliński. Również Piotr Misiło, niedawno wykluczony z Nowoczesnej, wszedł w skład PO-KO.

 

Wcześniej w środę prezydia klubów PO i Nowoczesnej podjęły uchwały, w których opowiedziały się za utworzeniem wspólnego klubu Koalicji Obywatelskiej. Jednak przyjęta przez władze klubu Nowoczesnej uchwała została odrzucona przez klub N.

 

W statucie Nowoczesnej istnieje zapis, że jeżeli ktoś rezygnuje z członkostwa w klubie automatycznie wygasa jego członkostwo w partii.

 

Neumann: liczymy na pozytywną odpowiedź 

 

- Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska ma być początkiem integracji całego środowiska Koalicji Obywatelskiej; zaproszenie dla pozostałych członków Nowoczesnej, w tym dla Katarzyny Lubnauer jest aktualne - liczymy na pozytywną odpowiedź - powiedział poseł Sławomir Neumann (PO).

 

W środę klub PO przyjął nową nazwę - Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska. Dołączyło do niego siedmiu posłów Nowoczesnej; Kamila Gasiuk-Pihowicz i Marek Sowa zostali wiceszefami klubu.

 

Neumann na briefingu prasowym w Sejmie podkreślił, że Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska "ma być początkiem integracji całego środowiska Koalicji Obywatelskiej".

 

Jak dodał, początkiem tej integracji jest przyjęcie do nowego klubu siedmiu posłów Nowoczesnej, którzy chcą - jak wskazał - razem "integrować środowisko Koalicji Obywatelskiej, kluby w parlamencie, w sejmikach, w radach powiatów, radach miast czy gmin".

 

Zdaniem Neumanna, to pierwszy krok, żeby integracja Koalicji Obywatelskiej "stała się faktem". Zaznaczył jednocześnie, że jest to początek, a nie koniec integracji.

 

Polityk oświadczył, że oferta i zaproszenie dla pozostałych członków Nowoczesnej, w tym dla szefowej partii Katarzyny Lubnauer - jest "aktualne i otwarte". - Liczymy na pozytywną odpowiedź - podkreślił Neumann. 

 

"Głównym wyzwaniem jest walka z PiS"

 

Gasiuk-Pihowicz, która była szefową klubu Nowoczesnej, zaznaczyła, że powstanie klubu PO-KO, to "kolejny krok na najważniejszej drodze do najważniejszego celu, jakim jest odsunięcie PiS od władzy i zakończenie tego koszmaru polskiej demokracji jakim są rządy PiS".

 

- Dzisiaj głównym wyzwaniem jest walka z PiS i w tej walce musimy działać wspólnie. Dlatego dzisiaj powstał wspólny klub Koalicji Obywatelskiej w polskim parlamencie - podkreśliła posłanka. Jak zaznaczyła, ta współpraca i wspólne kluby istnieją już na poziomie gminnym, powiatowym, na poziomie sejmików wojewódzkich i dzisiaj powstał wspólny klub Koalicji Obywatelskiej.

 

- Wiemy, że w Nowoczesnej są osoby, które chciałyby iść bardziej samotną drogą w nadchodzących wyborach. Wiemy, że są osoby, które widzą swoją przyszłość polityczną w projektach, które dopiero powstają, mówią o tym otwarcie. Ale wszystkich, którzy chcą wzmacniać Koalicję Obywatelską poprzez wspólny klub zapraszamy do współpracy. Będziemy do niej zachęcać i przekonywać - oświadczyła Gasiuk-Pihowicz.

 

Jak dodała, "drzwi do wzmacniania szyldu Koalicji Obywatelskiej poprzez wspólny klub w polskim parlamencie są dla wszystkich szeroko otwarte".

 

"Prosimy i apelujemy, żeby być razem"

 

Schetyna na briefingu prasowym dziękował posłom Nowoczesnej, którzy - jak mówił - "twardo walczyli w klubie Nowoczesnej, o to żeby zintegrować, żeby być razem, żebyśmy mogli nasze kluby i nasze aktywności połączyć".

 

Lider PO powiedział też, że drzwi do PO "są szeroko otwarte". - Prosimy i apelujemy, żeby być razem, żeby budować razem nową jakość polskiej polityki - podkreślił.

 

- Wiemy, że ten wspólny, nowy klub PO-KO to klub, który da szansę i pokaże gwarancję dobrej współpracy. Będziemy dobrze, uczciwie pracować tutaj w parlamencie, będziemy przygotowywać skuteczną koalicję w wyborach europejskich i w wyborach parlamentarnych - oświadczył Schetyna. 

luq/zdr/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie