Kolejna rozprawa w związku ze "skokiem stulecia" i kradzieżą ok. 8 mln zł z banku w Swarzędzu

Polska
Kolejna rozprawa w związku ze "skokiem stulecia" i kradzieżą ok. 8 mln zł z banku w Swarzędzu
Wikipedia/ HuBar/ CC 3.0

Sąd zakończył wieczorem przesłuchanie w charakterze świadka Grzegorza Łuczaka, uznawanego za pomysłodawcę napadu i kradzieży ok. 8 mln zł z banku w Swarzędzu. Łuczak był wiceprezesem firmy ochroniarskiej, w której pracował tzw. fałszywy konwojent. Mężczyzna nie przyznaje się do winy. Według niego całą akcję zorganizował i kierował nią były policjant Adam K.

W środę 52-letni Łuczak zeznawał charakterze świadka przed Sądem Apelacyjnym w Łodzi. O jego przesłuchanie wnosił wcześniej jeden z obrońców oskarżonych.

 

Świadek nie przyznaje się do winy

 

Świadek twierdził m.in., że wcale nie uciekł z kraju. Na Ukrainę wyjechał na zaproszenie i nie posługiwał się fałszywymi dokumentami. Zaprzeczył, aby brał udział w przestępstwie. Według niego całą akcję zorganizował i kierował nią były policjant Adam K. (został skazany przez sąd I instancji). Jak zeznał, K. miał mu to powiedzieć w prywatnej rozmowie. Jak twierdził Łuczak, na ławie oskarżenia powinny być jeszcze inne osoby - oprócz tych, które usłyszały wyroki skazujące - a które, według niego, brały udział w przestępstwie. Jego zdaniem nie ma ich, bo są chronione przez K.

 

Mężczyzna twierdził, że nie musiał brać udziału w napadzie, bo w tym czasie był zamożnym człowiekiem. Zapowiedział, że podda się w poznańskiej prokuraturze badaniu wariografem.

 

Fałszywy konwojent

 

Do kradzieży doszło w lipcu 2015 r. w Swarzędzu. Krzysztof W., który jechał w konwoju z pieniędzmi, odjechał autem przewożącym gotówkę. Wkrótce potem znaleziono porzucony samochód. Konwojent zniknął wraz z pieniędzmi. Krzysztof W., z zawodu krawiec, zatrudnił się w firmie ochroniarskiej kilka miesięcy wcześniej, podając fałszywe dane osobowe. Przygotowując się do akcji, zmienił wygląd. Ogolił głowę i zapuścił brodę, zażywał też środki, które sprawiły, że przybrał na wadze.

 

W sprawie zatrzymano sześć osób, które ostatecznie usiadły na ławie oskarżenia. Cztery z nich, prowadząca w tej sprawie poznańska prokuratura, oskarżyła o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i przywłaszczenie mienia o znacznej wartości. Byli to Dariusz D. i Adam K., u którego miało dojść do podziału łupu, a także Marek K., który miał brać udział w opracowaniu planu napadu i ubezpieczać przewożenie pieniędzy, i konwojent Krzysztof W. Dwie pozostałe osoby, tj. Agnieszka K. i Wojciech M., miały pomagać w ukryciu zrabowanych pieniędzy i wpłacić na założone konto w jednym z banków 250 tys. zł. Pieniądze miał im dać Adam K.

 

Wyrok w tej sprawie Sąd Okręgowy w Łodzi wydał w lipcu ubiegłego roku. Uznał oskarżonych za winnych przywłaszczenia ostatecznie ponad 7,7 mln zł i skazał byłego konwojenta Krzysztofa W. na karę 8 lat i 2 miesięcy więzienia, Marka K. na 7 lat pozbawienia wolności, Adama K. na 6 lat i 2 miesięcy więzienia, a Dariusza D. - na 6 lat pozbawienia wolności. Oskarżeni ukarani zostali również m.in. grzywnami w wysokości od 5 do 15 tys. zł. Mają także obowiązek solidarnie naprawić szkodę.

 

Na ławie oskarżonych zabrakło wówczas Grzegorza Łuczaka.

 

Prokuratura i obrońca wnoszą apelację

 

Składając apelację, obrońcy wskazywali, że sąd I instancji m.in. błędnie ocenił część materiału dowodowego i zaniechał inicjatywy dowodowej. Domagali się m.in. zmiany wyroku, jego uchylenia i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania lub nadzwyczajnego złagodzenia kary.

 

Apelację złożyła też prokuratura, która uznała, że wyrok, jaki usłyszało dwóch oskarżonych jest niewspółmiernie wysoki do winy i dlatego chce jego zmiany. Po kilkugodzinnym przesłuchaniu świadka sąd postanowił do lutego odroczyć kolejną rozprawę.

ked/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie