Kradzież ok. 8 mln zł przez konwojenta. Jeden z poszukiwanych zgłosił się na policję

Polska
Kradzież ok. 8 mln zł przez konwojenta. Jeden z poszukiwanych zgłosił się na policję
Polsat News

Poszukiwany listem gończym jeden ze skazanych w głośnej sprawie kradzieży ok. 8 mln zł przewożonych z banku w Swarzędzu Dariusz D. zgłosił się w poniedziałek na policję.

Dariusz D., to jeden ze skazanych w głośnej sprawie kradzieży ok. 8 mln zł przewożonych z banku w Swarzędzu. Był poszukiwany po tym, jak ukrywał się po usłyszeniu wyroku. Na wolności pozostaje jeszcze dwóch innych członków grupy.

 

W procesie kradzieży blisko 8 mln zł z udziałem tzw. fałszywego konwojenta, Dariusz D. był jednym z sześciu skazanych przez Sąd Okręgowy w Łodzi za udział w tym przestępstwie. W połowie lipca br. usłyszał wyrok 6 lat pozbawienia wolności (m.in. za pomoc w przeładowaniu skradzionych pieniędzy), ale nie trafił do więzienia. Odpowiadał bowiem z wolnej stopy i nie było go na ogłoszeniu wyroku, a później ukrywał się przed policją.

 

W piątek prokuratura wydała za nim oraz drugim poszukiwanym skazanym Adamem K. listy gończe.

 

Tłumaczył, że przebywał za granicą

 

- W poniedziałek poszukiwany Dariusz D. stawił się ze swoim adwokatem w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy z Zespołu Poszukiwań Celowych Wydziału Kryminalnego i zgodnie z dyspozycją listu gończego przewieziony do aresztu - powiedział nadkom. Adam Kolasa z biura prasowego KWP w Łodzi.

 

Dodał, że 44-letni mężczyzna tłumaczył, iż przebywał za granicą, a kiedy po powrocie do kraju dowiedział się o poszukiwaniach, chciał jak najszybciej oddać się w ręce policji.

 

Wiceprezes firmy ochroniarskiej miał być jednym z głównych organizatorów

 

W tej sprawie poszukiwani są jeszcze odpowiadający również z wolnej stopy były policjant 46-letni Adam K., który został skazany przez sąd na 6 lat i 2 miesiące więzienia oraz Grzegorz Ł. To wiceprezes firmy ochroniarskiej, w której został zatrudniony konwojent. Ł. zdaniem prokuratury był jednym z głównych organizatorów skoku. Od roku jest poszukiwany listem gończym. Mężczyzna w lipcu skontaktował się z Radiem ZET i udzielił wywiadu, w którym mówił o sprawie. Zażądał też tzw. listu żelaznego.

 

Do kradzieży doszło w lipcu 2015 roku. Brał w nim udział m.in. "fałszywy konwojent" Krzysztof W., który jadąc w konwoju z pieniędzmi, odjechał autem przewożącym gotówkę z banku w Swarzędzu. Następnie porzucił samochód i zniknął wraz z pieniędzmi. Ustalono, że sprawca - z zawodu krawiec - zatrudnił się w firmie ochroniarskiej kilka miesięcy wcześniej, podając fałszywe dane osobowe. Przygotowując się do akcji, zmienił wygląd: ogolił głowę i zapuścił brodę, zażywał też środki, które sprawiły, że przybrał na wadze. Został skazany przez sąd na 8 lat i 2 miesiące więzienia.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie