Morawiecki: Polska jednym z liderów powstrzymywania globalnego ocieplenia

Polska

Polska jest jednym z liderów działań dla powstrzymywania globalnego ocieplenia - powiedział we wtorek podczas szczytu klimatycznego COP24 premier Mateusz Morawiecki.

- Z dumą i bez wahania mogę powiedzieć, że Polska jest jednym z liderów działań podejmowanych dla powstrzymania globalnego ocieplenia - powiedział podczas panelu Global Climate Action premier.

 

- Świadczą o tym osiągnięte przez nas efekty w zakresie redukcji emisji zwłaszcza też zwiększanie lesistości kraju a także wspieranie procesu międzynarodowych negocjacji klimatycznych. W tym kontekście chcę też wspomnieć o naszych osiągnięciach związanych z redukcją emisji CO2 w kontekście protokołu z Kioto i raz jeszcze podkreślić jak ważne są działania porównujące różne punkty startu różnych państw - dodał.

 

"Jesteśmy zobowiązani do wytyczania nowych szlaków"

 

- W Katowicach spotykamy się po to, by zapewnić warunki do życia na ziemi naszym dzieciom i wnukom, które odczują skutki decyzji podejmowanych przez nas dzisiaj - powiedział Morawiecki.

 

Jak dodał, "my, Europejczycy jesteśmy szczególnie zobowiązani do wytyczania innowacyjnych szlaków, dbałości o klimat".

 

- Redukcja emisji dwutlenku węgla jest zobowiązaniem globalnym, szczególnie wobec tych największych (państw - red.). Inaczej starania mniejszych partnerów i mniejszych państw nie będą miały realnego znaczenia. To, że tylu nas tu zjechało, świadczy o randze problemu. To problem globalny, ale musimy go rozwiązywać również lokalnie - tłumaczył premier.

 

Jak mówił, globalna gospodarka, tworzy wyzwania, które wymagają globalnych rozwiązań. - Naszą latarnią w znalezieniu odpowiednich rozwiązań jest właśnie ekonomia - wskazał.

 

"Zaangażowała się blisko jedna trzeci populacji"

 

Zdaniem premiera to państwa odgrywają kluczową rolę w kontekście rozwiązywania problemów dot. zmian klimatu.

 

"To co jednak cieszy najbardziej to fakt, iż na całym świecie burmistrzowie, organizacje pozarządowe i biznes równie mocno, coraz mocniej są zaangażowani w naszą polską inicjatywę elektromobilności. Zaangażowała się blisko jedna trzecia populacji, (...) a także 1500 różnych organizacji, miast, organizacji pozarządowych. To rzeczywiście ogólnoświatowa inicjatywa" - powiedział.

 

Szczyt klimatyczny ONZ w Katowicach we wtorek zdominuje temat elektromobilności. Tego dnia zaprezentowana będzie polsko-brytyjska inicjatywa ws. promocji nisko/bezemisyjnego transportu.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie