Śliski wieczór i poranek. Gołoledź w siedmiu województwach

Polska

W niedzielę wieczorem w niektórych regionach, m.in. na Mazowszu, wystąpiły opady marznącego deszczu. Przy temperaturze - 0,5 st. Celsjusza mżawka zamarzła na ulicach i chodnikach tworząc niebezpieczną warstwę bardzo śliskiego lodu. Dopiero nad ranem, gdy temperatura wzrosła do 2 st. i zagrożenie minęło. Nadal jednak w niektórych miejscach na chodnikach pozostaje warstwa topniejącego lodu.

W niedzielę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia dla siedmiu województw przed miejscowymi opadami marznącego deszczu oraz mżawki. Opady takie mogą powodować gołoledź. O rozwagę i ostrożność zaapelowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

 

Ostrzeżenia pierwszego stopnia wydano dla województw: podlaskiego i lubelskiego oraz części województw: warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, małopolskiego, a także dla południowych powiatów województwa śląskiego.

 

 

Doszło do wypadków. W nocy na ul. Kościuszki w Krzeszowicach zderzyły się dwa busy - dostawczy i pasażerski. Rannych zostało 9 osób, a droga krajowa nr 79 została zablokowana. Do śmiertelnego potrącenia pieszego doszło na drodze krajowej nr 28 w Gruszowcu pomiędzy Limanowa a Mszaną Dolną (woj. małopolskie). Z kolei w Poznaniu w kolizji trzech aut na ul. Warszawskiej zostały ranne cztery osoby - podało radio RMF.

 

Ostrzeżenia pierwszego stopnia oznaczają, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

 

W poniedziałek zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami i miejscami opady deszczu, jedynie początkowo na Podlasiu, wschodzie Mazowsza i Lubelszczyzny możliwe opady marznące powodujące gołoledź. Na szczytach Tatr opady śniegu z deszczem. Temperatura maksymalna od 2 st. na Podlasiu do 11 st. na Ziemi Lubuskiej, na południu Wielkopolski i na Dolnym Śląsku. Wiatr przeważnie umiarkowany, południowo-zachodni. W rejonach podgórskich w porywach do 65 km/h, a wysoko w górach do 90 km/h.

 

WIDEO - prognoza pogody na poniedziałek:

 

hlk/ polsatnews.pl, Polsat News, rmf24.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie