Turyści wchodzą na świeży lód na Morskim Oku. Tatrzański Park Narodowy ostrzega: jest cienki!

Polska
Turyści wchodzą na świeży lód na Morskim Oku. Tatrzański Park Narodowy ostrzega: jest cienki!
pogoda.topr.pl/Morskie Oko 2

"Turysto! Nie wchodź na lód na Morskim Oku! Jego warstwa jest cienka i może to doprowadzić do bardzo niebezpiecznej sytuacji. Apelujemy - zachowaj rozsądek i bądź odpowiedzialny" - ostrzega Tatrzański Park Narodowy. Na jego facebookowym profilu pojawiło się nagranie, na którym widać ludzi na częściowo zamarzniętej powierzchni stawu. Widać ich także na zdjęciach z dwóch kamer TOPR.

Na facebookowym profilu Tatrzańskiego Parku narodowego opublikowano nagranie Morskiego Oka wykonane z okna schroniska na brzegu tego górskiego stawu. Na wideo widać jak turyści spacerują po świeżym lodzie.

 

TPN ostrzega jednak, że lód jest cienki, a wchodzenie nań może "doprowadzić do bardzo niebezpiecznej sytuacji".

 

 

W poprzednich latach przed zbyt wczesnym wchodzeniem na zamarznięte stawy ostrzegało także Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Ratownicy sugerowali, aby poczekać, aż wodę pokryje odpowiednio gruba warstwa.

 

W styczniu, podczas poprzedniej zimy, można już było spacerować po Morskim Oku bezpiecznie.

 

 

 

Jenak teraz jest na to jeszcze, według dyrekcji parku, za wcześnie. Szlak po tafli jeziora powstaje dopiero wtedy, gdy lód jest odpowiednio gruby. W okresie, gdy w Tatrach ogłaszane są wysokie stopnie zagrożenia lawinowego droga przez środek jeziora jest bezpieczniejsza niż obejście stawu brzegiem.

 

Na zdjęciach z kamer TOPR w Morskim Oku wykonanych w sobotę także widać, że część turystów lekceważy potencjalne zagrożenie lub nie zdaje sobie z niego sprawy.

 

Turyści decydują się na wejście na cienki lód na Morskim Oku.pogoda.topr.pl/Morskie Oko 1
Turyści decydują się na wejście na cienki lód na Morskim Oku.

 

hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie