Trybunał Sprawiedliwości UE rozpoznaje pytanie szkockich posłów, czy można "wycofać Brexit"

Świat
Trybunał Sprawiedliwości UE rozpoznaje pytanie szkockich posłów, czy można "wycofać Brexit"
AP

Sprawa toczy się z powództwa szkockich przeciwników Brexitu. Zapytali oni Sąd Najwyższy w Szkocji, czy zgodnie z prawem UE można jednostronnie wycofać notyfikację (zawiadomienie - red.) o zamiarze wystąpienia ze Wspólnoty. Sąd w trybie przyspieszonym skierował to pytanie do Trybunału Sprawiedliwości UE, który we wtorek w pełnym składzie zajmuje się sprawą.

Zjednoczone Królestwo ma opuścić Unię 29 marca 2019 r., do czego zobowiązał je wynik referendum ws. przynależności do UE z czerwca 2016 r. W Szkocji za brexitem opowiedziało się jedynie 38 proc. głosujących.

 

Na mocy ustawy z 2017 r. o notyfikacji zamiaru wystąpienia z Unii Europejskiej brytyjska premier została upoważniona do notyfikowania Radzie Europejskiej zamiaru wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej na podstawie art. 50 Traktatu o Unii Europejskiej (TUE). 29 marca 2017 r. premier złożyła taką notyfikację.

 

W grudniu 2017 r. do szkockiego Court of Session wpłynęło powództwo członków parlamentów szkockiego, brytyjskiego i europejskiego. Domagają się oni wydania postanowienia określającego "czy, kiedy i w jaki sposób notyfikacja może zostać jednostronnie wycofana".

 

Jak wyjaśniono, chodzi o to, czy notyfikację "można wycofać  z takim skutkiem, że w razie jej wycofania Zjednoczone Królestwo pozostałoby w Unii Europejskiej".

 

Sprawa "pilna"

 

Sąd w Edynburgu wprowadził przyspieszoną procedurę, określając sprawę jako "pilną". Skierował do Trybunału UE pytanie prejudycjalne, "czy w przypadku, gdy zgodnie z art. 50 TUE państwo członkowskie notyfikowało Radzie Europejskiej zamiar wystąpienia z Unii Europejskiej, prawo Unii dopuszcza jednostronne wycofanie tej notyfikacji przez to państwo członkowskie; jeśli tak, to na jakich warunkach i z jakim skutkiem dla pozostania tego państwa członkowskiego w Unii Europejskiej".

 

We wtorek Trybunał Sprawiedliwości w pełnym składzie rozpoznaje tę sprawę (C-621/18 Wightman i in.). "Dwa dni po zatwierdzeniu przez 27 przywódców UE umowy rozwodowej Brukseli z Londynem, właśnie rozpoczyna się rozprawa nt. możliwości cofnięcia Brexitu" - poinformowała na Twitterze korespondentka Polsat News Dorota Bawołek.

 

 

Nazwa sprawy - Wightman i in. - pochodzi od nazwiska posłów szkockiej Partii Zielonych Andy'ego Wightmana i Rossa Greerem'a; wspólnie  innymi europosłami są członkami organizacji  Good Law Project, która złożyła wniosek do sądu. Wśród wnioskodawców są też posłowie Partii Pracy i Szkockiej Partii Narodowej.

 

Pieniądze na prawników i postępowanie przed sądem i Trybunałem pochodzą z darowizn i zbiórki publicznej.

 

 

 

dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze