"Śledzimy sytuację związaną ze sprawą KNF". Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej

Polska
"Śledzimy sytuację związaną ze sprawą KNF". Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej
PAP/Bartłomiej Zborowski

- Śledzimy sytuację związaną ze sprawą Komisji Nadzoru Finansowego, ważne jest, aby dochodzenie w tej sprawie zostało sprawnie przeprowadzone - powiedział w piątek dziennikarzom w Sejmie wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis.

Komisarz Dombrovskis pytany, czy KE obserwuje sprawę KNF, ma jakieś uwagi czy zalecenia odaprł: - Jeśli chodzi o sytuację w KNF-ie, to śledzimy ją. Oskarżenia są bardzo poważne, przewodniczący KNF-u złożył rezygnację. Wiemy, że prowadzone jest dochodzenie w tej sprawie przez odpowiednie władze polskie. Bardzo ważne jest, żeby to śledztwo zostało zakończone (...). Nie powinniśmy wybiegać w przyszłość, zanim wnioski z tego dochodzenia nie zostaną wypracowane.


Pytany był o ocenę procedowanych regulacji, które wzmacniają uprawnienia KNF. Dombrovskis powiedział, że jeśli chodzi o te reformy, to potrzebna by była dogłębna ocena.

 

"Nie ma jednolitej struktury, która byłaby narzucana"


- W UE są różne rozwiązania stosowane przez kraje członkowskie. Nie ma jednolitej struktury, która byłaby narzucana - powiedział. Zaznaczył, że z punktu widzenia UE ważne jest, aby nadzór był efektywny. Dlatego, wyjaśnił, Komisja proponuje przegląd nadzoru finansowego w krajach członkowskich, które mają istotną rolę w zabezpieczeniu "konwergencji nadzoru finansowego" - zapewnieniu, że unijne reguły dotyczące nadzoru finansowego są wdrażany we wszystkich krajach członkowskich w sposób jednolity.


Dombrovskis pytany był także o to, czy zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym są zdaniem KE wystarczające, czy też konieczne jest podjęcie dalszych.


Powiedział, że jeżeli chodzi o regulacje dotyczące Sądu Najwyższego, to jest to działanie, które zostało podjęte w odpowiedzi także na procedury uruchomione przez Trybunał Sprawiedliwości UE.

 

"To krok we właściwym kierunki"


- Z całą pewnością, jeśli chodzi o ten proces ustawodawczy, to nie został on jeszcze zakończony. Jeszcze wymagane są decyzje Senatu i podpis prezydenta. Samo procedowanie było bardzo szybkie, w bardzo przyspieszonym tempie, w związku z tym Komisja potrzebuje więcej czasu, aby dokonać oceny tych zmian prawnych, które zostały zaproponowane - powiedział.


Jego zdaniem z całą pewnością to krok we właściwym kierunku, który odpowiada oczekiwaniom Komisji. Zaznaczył, że wobec Polski zostały uruchomione bardziej szerokie działania w kontekście artykułu 7 dotyczące także innych aspektów związanych z wymiarem sprawiedliwości.


- To krok we właściwym kierunki. Jako Komisja zawsze jesteśmy otwarci na konstruktywny dialog z władzami polskimi. Jest to w pewnym sensie pozytywne otwarcie - zaznaczył.

grz/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze