Afera KNF: NBP wszczął procedury prawne w celu ochrony dobrego imienia

Biznes
Afera KNF: NBP wszczął procedury prawne w celu ochrony dobrego imienia
Polsat News

Wszczęto procedury prawne w celu ochrony dobrego imienia Narodowego Banku Polskiego i przeciwdziałania wypowiedziom oraz publikacjom podważającym zaufanie do konstytucyjnych organów państwa - poinformowała pełnomocnik prawna NBP Jolanta Turczynowicz-Kieryłło. Adwokat nie przekazała wprost, o które publikacje chodzi. Jednak NBP wymieniany jest w ostatnich dniach przede wszystkim w zw. z aferą KNF.

 

- Jest oczywiste, że Narodowy Bank Polski jest instytucją zaufania publicznego, której dobre imię oraz wizerunek ma kluczowe znaczenie dla kształtowania krajowej i europejskiej polityki finansowej, w tym miedzy innymi tak ważnych kosztów obsługi długu publicznego - oświadczyła pełnomocnik.

 

Dodała, że pozycja ustrojowa NBP zobowiązuje do "szczególnej ochrony instytucji mającej wpływ na bezpieczeństwo ekonomiczne kraju i leży w interesie każdego obywatela".

 

Turczynowicz-Kieryłło wskazała, że w ostatnich dniach "dostrzegamy próby kreowania, powielania i utrwalania negatywnej opinii na temat Narodowego Banku Polskiego w wyniku nierzetelnych publikacji prasowych i internetowych dotyczących zarówno działalności NBP, jak i jego organów".

 

- Ochrona dobrego imienia Narodowego Banku Polskiego i jego organów jako instytucji państwowej o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa Państwa Polskiego nakazuje podjęcie zdecydowanych kroków prawnych w celu powstrzymania takich zjawisk - zaznaczyła.

 

- Informujemy, że zostały już wszczęte procedury prawne w celu ochrony dobrego imienia Narodowego Banku Polskiego i przeciwdziałania wypowiedziom powodującym podważanie zaufania do konstytucyjnych organów państwa - przekazała pełnomocnik prawna banku.

ml/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie