Służby specjalne przeprowadziły szereg czynności ws. wyjaśnienia okoliczności działania b. szefa KNF

Polska
Służby specjalne przeprowadziły szereg czynności ws. wyjaśnienia okoliczności działania b. szefa KNF
Polsat News

Służby specjalne przeprowadziły szereg czynności, by wyjaśnić okoliczności działania b. szefa KNF; agenci CBA niezwłocznie po otrzymaniu nakazu od prokuratury przeszukali siedzibę KNF i miejsce zamieszkania Marka Chrzanowskiego - oświadczył rzecznik ministra koordynatora służb Stanisław Żaryn.

W piątkowym oświadczeniu Żaryn zapewnił, że agenci CBA niezwłocznie po otrzymaniu nakazu od prokuratury przeszukali siedzibę Komisji i mieszkanie Chrzanowskiego. Zaznaczył, że oświadczenie wydał, "w nawiązaniu do pojawiających się nieuprawnionych opinii oraz publikacji prasowych nt. śledztwa dotyczącego KNF".

 

Rzecznik podał, że śledztwo wszczęto decyzją prokuratury 14 listopada i zostało ono powierzone do prowadzenia CBA.

 

"Agenci CBA niezwłocznie przystąpili do czynności"

 

- 14 listopada 2018 roku o godzinie 12.35 CBA otrzymało od prokuratury nakaz przeszukania siedziby KNF, a także miejsca zamieszkania b. przewodniczącego KNF Marka Chrzanowskiego. Agenci CBA niezwłocznie przystąpili do czynności, tego samego dnia przeszukano siedzibę KNF, a także miejsce zamieszkania M. Chrzanowskiego - przekazał Żaryn.

 

Poinformował, że w czasie przeszukań zabezpieczono wszystkie dokumenty wskazane w postanowieniu prokuratury. W siedzibie KNF oraz mieszkaniu Chrzanowskiego zabezpieczono dokumentację, a także sprzęt elektroniczny i nośniki elektroniczne, których używał b. przewodniczący KNF. W śledztwie zabezpieczono też dokumenty: protokoły i nagrania posiedzeń KNF dotyczące sprawy.

 

Żaryn podkreślił, że w ramach swoich działań agenci CBA ustalili jakie czynności Chrzanowski wykonywał rano 14 listopada 2018 r. w siedzibie KNF. Napisał, że te ustalenia wskazały, że przebywał on w KNF w asyście pracownika Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, zaś jego wizyta "nie miała wpływu na efektywność realizowanych przez CBA czynności".

 

Eksperyment dot. działania urządzeń antypodsłuchowych

 

CBA w ciągu kilku dni przesłuchało 11 osób - w tym mec. Grzegorza Kowalczyka, pracowników UKNF, a także pracowników podmiotów powiązanych z właścicielem Getin Noble Banku Leszkiem Czarneckim.

 

W ostatnich dniach w biurze szefa KNF CBA wspólnie z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego przeprowadziły eksperyment dotyczący działania urządzeń antypodsłuchowych, a biuro badań kryminalistycznych ABW rozpoczęło ekspertyzę nagrań i nośników przekazanych prokuraturze przez Czarneckiego 19 listopada. Poinformował, że były to dyktafon, długopis z kamerą i pendrive.

 

- Ekspertyza ma wykazać m.in. czy nikt nie manipulował zapisanymi na nośnikach danymi. Ekspertyza będzie gotowa w przyszłym tygodniu - zapewnił Żaryn.

 

Podał też, że CBA zabezpieczyło zapisy monitoringu w siedzibie Komisji.

 

Podsumowując wyliczone działania i ich przebieg Żaryn napisał, że "w odniesieniu do szeregu nieuprawnionych tez pojawiających się w przestrzeni publicznej informuję, że działania służb specjalnych w śledztwie dot. byłego przewodniczącego KNF są podejmowane w sposób natychmiastowy, bez jakiejkolwiek zwłoki".

 

"Oskarżenia mogą wynikać ze złej woli"

 

- Pojawiające się w mediach oskarżenia wynikać mogą jedynie ze złej woli lub też z braku podstawowej wiedzy w powyższym zakresie - ocenił.

 

Zapowiedział, że w tej sprawie w przyszłym tygodniu należy się spodziewać kolejnych komunikatów.

maw/msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie