Minister rolnictwa chce powołania "organizacji reprezentującej cały świat rolniczy"

Polska
Minister rolnictwa chce powołania "organizacji reprezentującej cały świat rolniczy"
PAP/Darek Delmanowicz

Utworzenia Polskiej Rady Rolnej zrzeszającej najważniejsze polskie organizacje rolnicze chciałby minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Propozycja jej powołania ma zostać oficjalnie ogłoszona podczas przyszłotygodniowej Narodowej Wystawy Rolniczej w Poznaniu.

Jan Krzysztof Ardanowski powiedział w czwartek w Poznaniu podczas III Forum Rolników i Agrobiznesu, że Polska Rada Rolna byłaby "jedną wspólną organizacją reprezentującą cały świat rolniczy". W opinii ministra obecnie w wielu ważnych sprawach trudno jest ustalić wspólny głos rolników.

 

Propozycję powołania Polskiej Rady Rolnej minister chce oficjalnie przedstawić w trakcie organizowanej w stolicy Wielkopolski na przełomie listopada i grudnia Narodowej Wystawy Rolniczej i towarzyszącemu jej Kongresowi Polskiego Rolnictwa.

 

"Ja chcę się z takim głosem liczyć"

 

- Chcę na tym spotkaniu poprosić organizacje rolnicze o to, żeby stworzyć Polską Radę Rolną, która pozwoli zorganizować najważniejsze polskie organizacje w ten sposób, żeby był jeden głos polskiej wsi. Niektórzy mówią: po co ci to? Będziesz się musiał z takim głosem liczyć. Ja chcę się liczyć z takim głosem, bo (…) są dylematy, na które chcę uzyskać odpowiedź świata rolniczego - powiedział w czwartek Ardanowski.

 

Minister podkreślił, że jest całe spektrum spraw, w których spójny głos organizacji rolniczych jest niezbędny.

 

- Chciałbym, żeby przyszła wspólna polityka rolna była polityką uzgadnianą z organizacjami rolniczymi po to, żeby jej potem wspólnie bronić. Obecnie próba wypracowania jakiegoś wspólnego stanowiska graniczy z cudem - powiedział minister.

 

"Każdy gada swoje"

 

- Patrzę z przerażeniem, co się dzieje z naszą reprezentacją świata rolniczego. Nie ma uzgadnianych żadnych stanowisk, każdy gada swoje. Spotykam się ze wszystkimi - każdy przychodzi i domaga się swego "w imieniu rolników" - dodał.

 

Podkreślił przy tym, że jako minister oczekuje "odpowiedzi świata rolniczego" w licznych kwestiach.

 

- Spraw jest mnóstwo: jak reagować w sytuacjach kryzysowych, jak zobiektywizować oceny, na ile przyroda popsuła dochody rolnicze? Jak przekierować środki publiczne na wsparcie rolnictwa, jakie grupy upraw i zwierząt hodowlanych wspierać? Co robić z nieakceptowanymi przez znaczną cześć społeczeństwa kierunkami produkcji tj. zwierzęta futerkowe? W jaki sposób organizować rynek w sytuacji, kiedy rolnik został wypchnięty z kolejnych ogniw łańcucha „od pola do stołu”? To są dylematy, na które chcę uzyskać odpowiedź świata rolniczego - powiedział.

 

Sprzeciw Kółek Rolniczych

 

Minister przypomniał, że powołanie Rady to powrót do opracowanej kilkanaście lat temu koncepcji prof. Henryka Jasiorowskiego. Zaznaczył, że idei, według której Radę tworzyłoby 10 najważniejszych polskich organizacji nie udało się kontynuować wobec sprzeciwu Kółek Rolniczych.

 

Narodowa Wystawa Rolnicza odbędzie się w dniach 30 listopada - 2 grudnia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Jej organizatorem jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wystawa ma stanowić przegląd współczesnych osiągnięć, a także pokaz tradycji i dziedzictwa polskiej wsi. Pretekstem do jej organizacji jest setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie