Rolnicy zablokowali drogę na Dolnym Śląsku. Domagają się pomocy, bo "komornicy już zacierają ręce"

Polska

Ciągniki zablokowały w piątek drogę krajową numer 3 w Kaczorowie na Dolnym Śląsku. Rolnicy domagali się większej pomocy rządu w związku z tegoroczną suszą. - Panie Ardanowski (szef resortu rolnictwa - red.), wszystkie kraje członkowskie (UE) potrafią zadbać o swoich rolników, tylko nie pan, nie Prawo i Sprawiedliwość - przekonywał Marcin Bustowski ze związku zawodowego rolników "Solidarni".

- Nasz rząd, czujemy, że nas zostawił. Susza panuje od kwietnia, a my do dzisiaj nie mamy realnej pomocy - powiedział w rozmowie z reporterem Polsat News Paweł Lipski, sołtys Rząśnika.


Rolnicy przekonują, że sytuacja odbije się na konsumentach, bo wszystko zacznie drożeć.


- Trzeba będzie wybijać zwierzęta, bo nie będzie czym karmić. Rolnicy nie będą mieli z czego zapłacić za kredyty - wyjaśniał Marcin Bustowski, przewodniczący Związku Zawodowego Rolników Rzeczypospolitej "Solidarni". - Komornicy stoją już pod drzwiami i zacierają ręce - dodał.

 

"Rząd od półtora miesiąca tylko mówi"


Bustowski przekonywał, że resorty rolnictwa we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej potrafiły zadbać o swoich rolników. - Tylko nie pan, nie Prawo i Sprawiedliwość - mówił.


- Rząd od półtora miesiąca tylko mówi, jeszcze ani jedna złotówka nie spłynęła na wieś – powiedział rolnik z Gierałtowic Leszek Kardasz.

 

Protest trwał od godz. 9 do godz. 15 i spowodował poważne utrudnienia na trasie Bolków - Jelenia Góra.  

 

 

Ardanowski: 1,5 mld zł na pomoc rolnikom

 

Odnosząc się do pomocy dla rolników dotkniętych tegoroczną suszą minister Ardanowski przekazał, że rząd planuje przekazać na ten cel około 1,5 mld zł. Dodał, że nie będą to pieniądze zabrane z innych resortów, ale środki z innych dochodów państwa.

 

 

- W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że to, co jest zabierane złodziejom, trafi nie tylko dla dzieci, ale trafi także dla rolników - wyjaśnił w czwartek w Telewizji Polskiej.

 

Wcześniej w radiu RMF FM zapowiedział, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu będą przesuwane dodatkowe pieniądze na pomoc suszową.

 

Z informacji resortu sprawiedliwości wynika, że straty spowodowane suszą przekraczają już 3,6 mld zł; poszkodowanych jest ponad 130 tys. gospodarstw. Na dzień 29 sierpnia 2018 r. skutki suszy były szacowane przez 1311 komisji powołanych przez wojewodów w 2098 gminach.


Polsat News, polsatnews.pl, PAP

grz/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie