Będą zmiany w obrocie ziemią rolną. Resort rolnictwa kończy pracę nad nowelizacją

Polska
Będą zmiany w obrocie ziemią rolną. Resort rolnictwa kończy pracę nad nowelizacją
Polsat News

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi chce zezwolić na sprzedaż ziemi do 1 ha każdej osobie, a nie tylko rolnikom. Dotyczyć to będzie także gruntów położonych w granicach administracyjnych miast.

Prace nad projektem są na finiszu - informuje "Rzeczpospolita".

 

Pod koniec sierpnia resort informował, że wprowadzane zmiany mają na celu m.in. złagodzenie dotychczasowych ograniczeń w obrocie nieruchomościami rolnymi.

 

Hektar zamiast 30 arów

 

W projektowanej nowelizacji przewidziano zwiększenie powierzchni nieruchomości rolnej wyłączonej spod przepisów ustawy do 1 ha (dotychczas do 0,3 ha). Zmiana ta ma ułatwić nabywanie niewielkich nieruchomości rolnych przez osoby zainteresowane osiedleniem się na wsi.

 

Wprowadzenie tej poprawki ma spowodować, że rolnicy w niektórych przypadkach będą mogli zbyć takie nieruchomości (o pow. do 1 ha) samodzielnie, dowolnej osobie, bez potrzeby ubiegania się o zgodę dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.


Utrzymana ma zostać zasada, że nabywcami nieruchomości rolnych powinni być przede wszystkim rolnicy indywidualni, prowadzący gospodarstwa rodzinne.

 

Projekt nowelizacji o kształtowaniu ustroju rolnego miał być zaprezentowany jeszcze we wrześniu.

 

Ziemia dla rolnika

 

Ustawa o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, uchwalona przez Sejm 14 kwietnia, weszła w życie 30 kwietnia. Nowe przepisy wstrzymują sprzedaż państwowych gruntów na 5 lat z wyjątkiem nieruchomości do 2 ha oraz innych przeznaczonych np. na cele nierolne, jak pod budownictwo mieszkaniowe, centra biznesowo-logistyczne czy składy magazynowe. Zgodnie z nią podstawową formą zagospodarowania państwowej ziemi jest dzierżawa.

 

Ustawa reguluje też prywatny obrót ziemią; zakłada, że nabywcą ziemi rolnej może być jedynie rolnik indywidualny, czyli osoba fizyczna, która osobiście gospodaruje na gruntach do 300 ha, ma kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkuje w gminie, gdzie jest położona co najmniej jedna działka jego gospodarstwa.

 

Prawo do zakupu ziemi - oprócz rolnika indywidualnego - mają też jednostki samorządu terytorialnego, Agencja Nieruchomości Rolnych, Kościół Katolicki i inne związki wyznaniowe.

 

Ceny gruntów "wyhamowały"

 

Agencja Nieruchomości Rolnych uzyskała prawo pierwokupu ziemi, gdy uzna, że transakcja nie powinna dojść do skutku. Jednak niw dotyczy to dziedziczenia gospodarstwa przez osoby bliskie.

 

Spod rygorów ustawy są wyłączone działki o powierzchni mniejszej niż 0,3 hektara (30 arów), co oznacza, że może je kupić osoba, która nie jest rolnikiem.

 

Jednym z efektów wprowadzenia ograniczeń w obrocie gruntami rolnymi było wyhamowanie wzrostu cen działek. Według Indeksu Wartości Ziemi Rolnej Open Finance, hektar gruntów ornych kosztuje w tym roku średnio ok. 37,9 tys. zł (o prawie 6 proc. więcej niż w ubiegłym roku).

 

msl/dro/   PAP, Rzeczpospolita, agrofakt.pl

msl/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie